Eski bir inanışa dayanan cemre düşmesi, efsanevi ya da değil, günümüzde hala geçerliliğini koruyor. Takviminin icadından da önceki zamana kadar dayanan bir tarihe sahip olan cemre, geçmiş zamanlarda tarım ve hayvancılık ile uğraşan insanların tarihleri saptamasına yardımcı oluyordu. Bu inanışla hala önemini koruyan cemre, günümüzde de baharı temsil etmeye devam ediyor.

Bahar aylarının müjdesi olarak kabul edilmesi nedeniyle pek çok insanın gündeminde olan cemre düşmesi, Türkiye’de her yılın başlangıcında merak ile takip edilmeye başlanıyor. Soğukların sona erdiğini müjdelemesiyle de vatandaşlarda merak uyandıran cemre düşmesi takvimi 2023 yılı için de belli olmuş bulunuyor. Bu takvim doğrultusunda cemre ilk havaya, son olarak ise toprağa düşüyor.

CEMRE ÜÇ KEZ DÜŞECEK

baharin-geldigini-mujdeleyecek-olan-cemre-dusme-tarihleri-yaklasti (2)

Her yıl üç kez düştüğüne inanılan cemrenin ilki havaya düşerek, havayı ısıtıyor. Ardından düşen ikinci cemrenin adresi su oluyor. Böylelikle su da ısınmaya başlıyor. Son cemre ise toprağa düşüyor. Her üç cemrenin sonunda ise baharın geldiğine inanılıyor.

Bu sene ilk cemrenin 20 Şubat 2023 tarihinde havaya düşeceği biliniyor. Birer hafta arayla düşen cemrelerin ikincisi 27 Şubat 2023 tarihinde suya; 6 Mart 2023 tarihinde ise toprağa düşecek. Üç cemrenin düşmesinin tamamlanmasının ardından ise inanışa göre bahar gelecek, havalar tam anlamıyla ısınmasa bile soğuklar kırılacak ve sıcaklık normale dönmeye başlayacak.

TOPRAĞIN İŞLENME DÖNEMİNİ ANLATIYOR

Öte yandan eski inanışta takvim dönemlerini belirlemek ve mevsimleri saptamak için kullanılan cemre düşmeleri, hayvancılık ve tarım ile uğraşanların yanı sıra denizcilerin de önemli bir belirteci olmuş.

Tereyağı 129 TL’ye, sucuklar 62,50 TL’ye, peynirler 19,50 TL’ye düştü! İşte 24 Ocak BİM indirimleri Tereyağı 129 TL’ye, sucuklar 62,50 TL’ye, peynirler 19,50 TL’ye düştü! İşte 24 Ocak BİM indirimleri

Öyle ki, cemrenin havaya düşmesiyle birlikte kırılan soğuktan yararlanan hayvancılar, hayvanlarını otlatmaya çıkaracağı zamanın geldiğini anlarmış. Tarımla uğraşanlar için de cemrenin toprağa düşmesi, toprağın işlenme dönemine işaret ediyormuş. Suya düşen cemre ise o dönemlerde balıkçıların avlanma döneminden denizcilere kadar pek çok konuda yön göstericiymiş.