Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın tüm hazırlıklarını gerçekleştirdiği ve detaylarını geçtiğimiz günlerde kamuyla paylaştığı Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinin tamamlanmasına sadece son bir adım kaldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’ndan onay almasıyla yürürlüğe girecek olan EYT, emeklilik için bekleyen vatandaşları heyecanlandırmaya başlamışken; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den EYT düzenlemesinin yürürlüğe gireceğe aya ilişkin önemli açıklamalar geldi.

EYT düzenlemesi kapsamında son açıklama AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu’ndan gelmişti. EYT düzenlemesinden emekli olacakların maaşlarını mart ayı gibi almasının mümkün olduğunu bildiren Akbaşoğlu, “EYT en geç haftaya Meclis'e sunmayı planlıyoruz, maaşlar en geç Mart ayında yatırılacak. Bu konuda en ufak bir tereddüt söz konusu değil” diye konuşmuştu. Akbaşoğlu’nun ardından EYT düzenlemesinde takvim vermekten kaçınan Bakan Bilgin bu kez her şeyin hazır olduğuna ilişkin açıklamalar gerçekleştirdi.

BAKAN BİLGİN, AKBAŞOĞLU’NU DOĞRULADI

Altında yeni seviye, dolarda zirve tarihi İslam Memiş’ten geldi! Altında yeni seviye, dolarda zirve tarihi İslam Memiş’ten geldi!

bakan-bilgin-eyt-icin-marta-isaret-etti

AK Parti TBMM Grup Toplantısı öncesinde gazetecilerin EYT düzenlemesiyle ilgili sorularını yanıtlayan Bakan Bilgin, düzenlemenin tamamlandığını belirtti. Düzenlemenin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan çıktığının altını çizen Bakan Bilgin, AK Parti Grubu’ndaki milletvekilleri işaret ederek, Akbaşoğlu’nu doğruladı. Bakan Bilgin’in açıklamalarında ise şu ifadeler yer aldı:

“Gruptaki milletvekillerimiz konuyu tartışıyor. Onlar Meclis'e götürecek, biz değil. Meclis'in iradesinde, bizden top çıktı. Milletvekillerimizin iradesiyle o şekilleniyor. Bundan sonraki aşamaları biz takip etmiyoruz. Biz Meclis'te milletvekillerimize, grubumuza getiriyoruz, orası değerlendiriyor, artık incelenir diye düşünüyorum.”

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI HAZIRIZ MESAJI VERDİ

Açıklamalarının devamında EYT düzenlemesinin yaratacağı kıdem tazminatı ödemeleri konusunda Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın da hazır olduğunu bildiren Bakan Bilgin, “Özellikle kıdem tazminatıyla ilgili karşılaşılabilecek sorunu çözdü. Özel bir paket hazırladı. Dolayısıyla sorun yok” dedikten sonra Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye işaret etti. Nebati de düzenlemeye ilişkin konuştu.

Bakan Bilgin’in ‘hazır’ diyerek işaret ettiği Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan açıklama Bakan Nebati’den geldi. ‘Hazırız’ mesajı veren Bakan Nebati, EYT konusuna ilişkin; “Hazine'den de çıktı. Biz her an her şeye hazırız” ifadelerini kullandı. Gözler şimdi AK Parti Grubu’nda.