2022 yılının en çok tartışılan gündem maddelerinden biri olan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi, bu kez de onaya takıldı. Detayları belli olan ve kamuoyuyla paylaşılan EYT düzenlemesinin yürürlüğe girebilmesi için son bir adım kaldı, o da Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) onayı. TBMM’den onay aldıktan sonra Resmi Gazete ile duyurularak yürürlüğe girecek olan EYT düzenlemesinin takvimine ilişkin açıklama ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den geldi.

Üzerine titizlikle çalışılan ve ilk etapta yaklaşık 2 milyon 250 bin kişiyi; uzun vadede 4 milyondan fazla vatandaşı etkileyecek olan EY düzenlemesine ilişkin Sabah Gazetesi’ne konsan Bakan Bilgin, yaş ortalamasını 49,90 olarak açıkladı. Ardından detay veren Bakan Bilgin, “Bu bizim açımızdan avantaj ve sürdürülebilir bir durum. EYT’den faydalanacak kişi sayısı şu anda 2 milyonun üzerinde. Şubat sonu itibarıyla bu sayı 2 milyon 250 bin kişiye ulaşacak. Bunların yaklaşık 600 bini kamu görevlisi. Kamu görevlilerinin maaş ortalaması en düşük 11 bin lira. Şimdi ortalaması 13 bin civarında olacak. Yani hemen emekli olmak için cazip bir sebebi yok” dedikten sonra takvimi duyurdu.

BAKAN BİLGİN STAJ MAĞDURLARINA KAPIYI KAPATTI

Altında yeni seviye, dolarda zirve tarihi İslam Memiş’ten geldi! Altında yeni seviye, dolarda zirve tarihi İslam Memiş’ten geldi!

bakan-bilgin-tarih-verdi-eytliler-ilk-maaslarini-ne-zaman-alacak

Bilindiği üzere EYT’de en çok konuşulan biri staj primi ödemesi ile emekliliğin öne çekilip çekilemeyeceğiydi. Bu konuda noktayı koymuş olan Bakan Bilgin, “Staj mağdurları mağdur değildir. Yani onlar o kavramı kullanamazlar. Çünkü onları mağdur eden bir şey yok. Ortada iş akdi yok. 'Staj da sayılsın' diyorlar böyle bir şey yapamayız. Milletin parasını imkanlarını biz bu şekilde dağıtamayız. Prim 'patronun kim' diye soruyor. O gün senin için prim yatırması gerekirken yatırmamış olan ya da eksik yatıran patronun kim, yok öyle bir şey” açıklamasında bulundu. EYT’lilerin maaş tutarlarına ilişkin de açıklama yapan Bakan Bilgin, şu ifadeleri kullandı:

“En düşük emekli aylığını 5 bin 500 lira yapmamız çok işe yaradı. Çünkü mevcut EYT'lilerin aylığı çok düşüktü. Yüzde 60'a yakını 3.500-4.500 arasında olacaktı. Neticede prim seviyeleri düşük, prim miktarı sınırda olan vatandaşlar bunlar. Bir de özel sektörde hep asgari ücretten gösteriliyor primler, dolayısıyla düşük maaşlardı.”

BAKAN BİLGİN EYT’DE TAKVİMİ AÇIKLADI

EYT düzenlemesinin ardından emekli olacak olanların ilk maaş alacağı aya ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Bilgin, “Milletvekillerimiz gelen taleplerle ilgili uzman arkadaşlarımızla konuşuyorlar. Komisyon aşaması ay sonunu bulabilir, ayın sonunda Plan ve Bütçe Komisyonu'na gitmiş olur diye düşünüyorum. İlk aylıklar şubat ya da martta bağlanabilir” şeklinde ifadeler kullandı. Ayın sonuna işaret ettiği TBMM’nin ardından başvurulara ilişkin de konuşan Bakan Bilgin, şu sözler ile açıklamalarını noktaladı:

“Başvuru yapanların durumları uyuyor mu uymuyor mu inceleniyor. Kurum çok yoğun çalışıyor. Altyapımızı geçtiğimiz sene yenilemiştik. Bu nedenle 1.5-2 milyon dosya sisteme girse dahi bir sorun yaşamayacağız. Bir ay içerisinde tüm dosyaların sonuca bağlanabileceğini ifade ediyor arkadaşlarımız. Başvuruların çoğunluğu e-devlet üzerinden alınacak, personelimiz hazır.”