Enflasyon yükselmeye devam ederken vatandaşların geçim dertleri de aynı oranda artmaya başladı. Geçtiğimiz senenin son çeyreğinden bu yana aylık kazançlarının kademe kademe eridiğini fark eden tüketiciler, bu sene toplamda yüzde 80’nin üzerinde açıklanmış olan asgari ücret zam kararlarına rağmen bütçelerini toparlayamadı. Hizmetlere ve hizmet ürünlerine maaş zamlarından çok da yüksek oranlarda zamların yansıtılması ay sonlarının getirilememeye başlamasına sebep olurken yeni asgari ücretin ne kadar yükseleceği merak konusu oldu.

Son olarak temmuz ayında yüzde 30 oranında yükselen asgari ücretin ardından gözler ocak ayı maaş artışına çevrildi. Yeni maaş zammının ne kadar olacağı merak edilirken konuya ilişkin tahminler de gelmeye başladı. Dün Külliye’de düzenlenen sürpriz bir toplantının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in yaptığı açıklamalar dikkat çekerken bugün ilki düzenlenecek olan asgari ücret belirleme toplantısından nasıl bir karar çıkacağı merak konusu oldu.

Asgari ücretin açıklanmasına oldukça kısa bir zaman kalan uzmanlardan da konuya ilişkin tahminler gelmeye başladı. Gazeteci Ahmet Hakan’ın sunduğu Tarafız Bölge isimli programa katılan uzman isimler, tahminlerini açıkladı. 

BAKAN BİLGİN’DEN ENFLASYON AÇIKLAMASI!

bakan-bilginin-aciklamasinin-ardindan-asgari-ucret-zam-tahminleri-gelmeye-basladi-6-farkli-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, dün Külliye’de bir araya geldi. Düzenlenen toplantıda asgari ücret zammının konuşulduğu tahmin edilirken Bakan Bilgin’den önemli bir açıklama geldi. Bakan Bilgin, yüksek enflasyona ilişkin şu ifadeleri kullandı: “İşçilerimiz, ülkemizin emekçileri emin olsunlar ki onları enflasyona ezdirmeyeceğiz. Aritmetik olarak yüzde 80’in, kümülatif olarak ise yüzde 94’ün üzerinde zam kararı verdik ancak buna rağmen enflasyonun tahribatı devam ediyor. Dolayısı ile de bunu dikkate alarak bir düzenleme yapacağız.”

TAHMİNLERİNİ AÇIKLADILAR!

O banka gemileri yaktı, 100 bin TL’lik nakit desteği için düğmeye bastı! O banka gemileri yaktı, 100 bin TL’lik nakit desteği için düğmeye bastı!

Gazeteci Ahmet Hakan’ın sunduğu Tarafız Bölge isimli programa katılan Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar, Eski Devlet Bakanı Masum Türker, Gazeteci Zafer Şahin ve DSP Genel Başkan Yardımcısı Onur İste, asgari ücret zammına ilişkin tahminlerini açıkladı. 6 farklı zam senaryosunun konuşulduğu programda, yeni zammın yüzde 30 ile yüzde 60 arasında olacağı ileri sürüldü.