Her sene olduğu gibi bu sene de özellikle dar gelirli vatandaşların korkulu rüyası haline gelen doğal gaz faturalı, kış mevsiminin gelmesi ile birlikte tekrar konuşulmaya başlandı. Geçtiğimiz senenin sonunda ekonomi piyasalarında gözlenen olumsuz gelişmeler sebebi ile Ocak 2022 tarihinde zamlanan doğal gaz tüketim bedelleri, şubat ayının sonunda resmen başlamış olan Rusya- Ukrayna savaşı birlikte tekrar güncellendi.

Senelerdir gerginlik yaşayan iki ülkenin savaşmaya başlaması sebebi ile emtia varlıklarının yükselen değerleri, ülkemiz sınırları içerisine de doğrudan etki etti. Son olarak 1 Eylül tarihinde zamlanan doğal gaz tüketim bedelleri, kış mevsiminin gelmesi birlikte rekor faturaların ortaya çıkmasına sebep oldu. 

Savaşın başladığı an itibari ile Avrupa ülkelerini doğal gaz tedariği konusunda resmen tehdit eden Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in yeni adımlarını nasıl atacağı merak edilirken bu durumdan Türkiye’nin de etkilenip etkilenmeyeceği konusu gündeme geldi. Ülkemizin böyle bir tehdit altında olup olmadığı vatandaşlar tarafından da oldukça merak edilirken konuya ilişkin açıklama Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’den geldi. Bakan Dönmez hem doğal gaz hizmetine hem de ısınma desteklerine ilişkin ayrıntılı bilgiler paylaştı. 

DOĞAL GAZ YARDIMLARINI AÇIKLADI!

bakan-donmez-acikladi-avrupanin-yasadigi-dogal-gaz-problemi-bizde-olmayacak-3-milyar-tllik-

Bu sene itibari ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine verilmeye başlanan doğal gaz tüketim desteği, eylül ayında güncellenen fiyatları ile duyuruldu. Yardım tutarının üst limitinin 2 bin 500 TL’ye yükseltilmesi sevinç ile karşılanırken Bakan Dönmez de konuya ilişkin resmi verileri paylaştı. 

Tereyağı 129 TL’ye, sucuklar 62,50 TL’ye, peynirler 19,50 TL’ye düştü! İşte 24 Ocak BİM indirimleri Tereyağı 129 TL’ye, sucuklar 62,50 TL’ye, peynirler 19,50 TL’ye düştü! İşte 24 Ocak BİM indirimleri

Ocak- Ekim 2022 tarihleri arasında 331 bin haneye toplamda 114 milyon TL’lik doğal gaz desteğinin verildiğini belirten Bakan Dönmez, yaklaşık olarak 4 milyon haneye sene içerisinde 3 milyar TL’lik desteği verileceğini ifade etti. 

TÜRKİYE’DE DOĞAL GAZ PROBLEMİ YAŞANACAK MI?

Avrupa ülkelerinde kış mevsimine ilişkin tedirginliğin hakim olduğunu belirten Bakan Dönmez, Türkiye’nin böyle bir olumsuzluk ile karşı karşıya kalmasını beklemediğini açıklayarak şu ifadeleri kullandı: “Ülkemizde toplam geri üretim kapasitesini günlük olarak 155 milyon m3’e ulaştıracağız. Altyapı tesislerimizin ve kaynak esnekliğimizin verdiği avantaj ile kış aylarında herhangi bir olumsuzluk yaşamamayı hedefliyoruz.”