Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi çiftçileri sevindirecek haberi paylaştı. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)’nin çeltik alım fiyatlarının güncellenmesinin ardından yeni artış oranı araştırılmaya başladı. Ton başına çeltik alım fiyatları da yeniden güncellendi. 

BAKAN KİRİŞÇİDEN KRİTİK AÇIKLAMA

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, TMO çeltik alım fiyatlarını gelişen piyasa koşullarına bağlı olarak artırdığını duyurdu. Bakan Kirişçi’den gelen açıklamanın ardından çok sayıda çiftçi yeni oranları araştırmaya başladı. TMO’nun çeltik alım fiyatlarının her çeşit için ton başına 1.000 TL artırıldığı ifade edildi. 2022 dönemi alık fiyatlarının ise ton başına baldo grubu ve Osmancık çeşidi çeltik için güncellenmiş oldu. 

BİM indirimleri başladı: 5 kilosunu 99 TL'ye düşürdü BİM indirimleri başladı: 5 kilosunu 99 TL'ye düşürdü

Çeltik alım fiyatlarının ton başına 1.000 TL artırıldığını açıklayan Bakan Kirişçi, ‘’bugün sizlere bir müjde daha vermek istiyorum’’ notuyla güncel oranları paylaştı. Türkiye’nin en çok çeltik üretiminin yapıldığı İspla Ovası’nda düzenlenen hasat etkinliğine telefon bağlantısı ile katılan Bakan Kirişçi, burada önemli değerlendirmelerde de bulundu. 

ÇELTİK ALIM FİYATLARI GÜNCELLENDİ! 

bakan-kirisci-duyurdu-milyonlarca-ciftci-bu-haberi-bekliyordu-1000-tl-artis-yapildi (2)

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi tarafından duyurusu yapılan yeni fiyatlar ise dikkat çekti. 2022 yılı çeltik alımı 13 Eylül’de açıklanan fiyatların memnun edici olduğu da belirtildi. Bir önceki yılda ton başına baldo çeşit çeltik için yüzde 173 artışla 15 bin lira, Osmancık çeşidi için yüzde 200 artışla 13 bin 500 lira, luna çeşidi için yüzde 213 artışla 12 bin 500 lira fiyat verildiği ifade edildi.  

Çiftçilere müjde olarak açıklanan yeni oranlarda ise 1.000 TL artışa gidildiği aktarıldı. TMO fiyatlarına göre baldo çeşit için 16 bin lira, Osmancık çeşit için 14 bin 500 lira ve luna çeşit için 13 bin 500 lira ton başına yeni fiyatlar belirlendi. Güncellenen fiyatlar ise birçok çiftçiyi sevindirdi.