Çalışan işçinin hizmet süresi boyunca verdiği emeğin karşılığını almasını sağlayan yasal bir sistem olan kıdem tazminatında yasalarca belirli bir taban ve tavan ödeme tutarı bulunuyordu. 2023 yılında da devam edecek olan bu taban ve tavan kıdem tazminatı tutarlarına ilişkin Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den açıklama geldi. Gelen açıklamayla birlikte 2023 yılı tavan kıdem tazminatı da ortaya çıktı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) önümüzdeki günlerde onaylayarak yürürlüğe sokacağı Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi kapsamında emekli olabilecek kişi sayısı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan 2 milyon 250 bin olarak duyuruldu. Emekli olanların şartsız yararlandığı kıdem tazminatı ise, EYT kapsamına giren bunca kişi varken merak konusuydu. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati imzasıyla yayınlanan genelge, bu konudaki merakı giderdi. 

KIDEM TAZMİNATI GENELGESİ YAYINLANDI 

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin imzası taşınan genelge, geçtiğimiz gün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Genelgede taban kıdem tazminatı tutarını ile tavan kıdem tazminatı tutarına ilişkin bilgiler yer aldı. Bu genelge ile birlikte Ocak ile Temmuz 2023 tarihleri arasındaki kıdem tazminatı ödemelerinin yapılabileceği aralık da ortaya çıkmaya başladı.

4A 4B 4C BAĞKUR Memur SSK EYT emeklilerine müjde! 31 Ağustos tarihine kadar 10.000 TL ek ödeme hesaba yatacak 4A 4B 4C BAĞKUR Memur SSK EYT emeklilerine müjde! 31 Ağustos tarihine kadar 10.000 TL ek ödeme hesaba yatacak

Kıdem tazminatlarında tabanı brüt asgari ücrete göre belirlendiği için bu seneki taban fiyat, gelen aralık zammından sonra 10 bin 8 TL’ye yükseldi. Tavan kıdem tazminatı tutarını belirlemede kullanılan memur maaş zammı da yüzde 30 olarak kesinleşti. Bu kesinleşmenin ardından 2023 yılı taban kıdem tazminat tutarı 19 bin 982 lira 83 kuruş oldu. 

10 YIL İÇİN 119 BİN 820 TL KIDEM TAZMİNATI ALINABİLECEK

bakan-nebati-imzaladi-eytliler-icin-kidem-tazminati-tavan-tutari-belli-oldu

Asgari ücrete yeni yılda yüzde 54,66’lık zam gelmesi kıdem tazminatının taban tutarını beklenenden de üste çıkardı. Bu bir işçinin alabileceği en düşük kıdem tazminatını ifade ederken, brüt ücreti yüksek olan kişilerin alabileceği tavan kıdem tazminatı tutarı da uzmanlarca hesaplandı. 

Kıdem tazminatında tavan rakamın 19 bin 982 lira 83 kuruş olarak ilan edilmesinin ardından sosyal güvenlik uzmanı, brüt ücreti bu rakama ve üzerine denk gelen kişilerin alacağı kıdem tazminatını hesapladı. İhbar tazminatı ile yan hakları dahil etmeyen uzmanlar, 10 yıl çalışmış birinin işten çıkarılması halinde alacağı kıdem tazminatını 199 bin 820 TL olarak duyurdu.