Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde düzenlenen 2022 Yılı Değerlendirmesi 2023 Yılı Hedefleri Programı’nda konuşma yapan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, küresel çapta yaşanan olumsuz ekonomik gelişmelerin Türkiye’ye yansımaları konusunda önemli açıklamalar yaptı. Orta Vadeli Program tahminlerine de değinen Bakan Nebati, 2023 yılı öngörülerinin bu programa bağlı olarak ortay acıktığını ifade etti.

Küresel çapta yaşanan ekonomik krizin birçok ülkenin büyüme hızını olumsuz olarak etkilediğini ifade eden Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye için bu durumun tam tersi olarak geliştiğini vurguladı. Bakan Nebati, konuya ilişkin detayları kamuoyu ile paylaştı.

KÜRESEL BÜYÜME TAHMİNİ AÇIKLADI!

A101 indirimleri başlattı! Listeye bakmadan çıkmayın A101 indirimleri başlattı! Listeye bakmadan çıkmayın

bakan-nebati-kuresel-buyume-tahmininin-yukari-yonde-revize-edildigini-acikladi (2)

Atılan adımlar doğrultusunda 2022 yılının sonunda enflasyonun düşüşe geçmiş olduğunu belirten Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 2023 yılında da enflasyonun düşmeye devam edeceğini ifade etti. Büyüme oranının yüzde 6,2 olduğunu belirten Bakan Nebati, konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Biz bu büyüme oranını, küresel ekonominin zorlu bir dönemden geçtiği ve küresel resesyon riskinin giderek yükseldiği bir ortamda gerçekleştirdik.”

2022 yılında küresel büyüme tahminlerinin aşağı yönlü revize edildiğini belirten Bakan Nebati, Türkiye’nin ise bu tahmini yukarı yönlü olarak revize etmiş olduğunu vurguladı. 2022 yılının ilk üç çeyreğine bakıldığında ülkenin performansının diğer ülkelere nazaran çok daha berrak bir tabloya sahip olduğunu belirten Bakan Nebati, şu ifadeleri kullandı: “Bu dönem içerisinde Çin bizim yarımız, Almanya ve ABD ise yarımızdan da düşük bir oranda büyümüştür.”

12 BİN DOLARLIK KİŞİ BAŞI GELİR TAHMİNİ!

Yüksek büyüme performansının etkisi ile birlikte 2022 yılında kişi başına düşen gelirin 10 bin doları aşacağını öngördüklerini belirten Bakan Nebati, bu öngörünün Orta Vadeli Program tahminlerinin oldukça üstünde olduğunu ifade etti. 2023 yılına ilişkin tahminleri de ortaya koyan Bakan Nebati, yeni yıl ile birlikte kişi başına düşen gelirin daha da yükseleceğini ve 12 bin doların üzerine çıkacağını belirtti.