1999 yılında açıklanan bir sigorta maddesi sebebi ile emeklilikte yaşa takılan vatandaşlar, senelerdir ilgili kanun maddesine ilişkin bir düzenlemenin yapılması adına hükümet yetkililerini çağrılarda bulundular. Prim ödemelerini ve sigortalılık sürelerini tamamlamış olmalarına rağmen ilgili madde ile birlikte yürürlüğe girmiş olan yaş şartına takılan ve bu sebep ile de senelerdir emekli maaşlarına kavuşamayan vatandaşlar, bu sene nihayet bir nebze olsun rahat nefes alabildi. 

2022 yılının başında kameraların karşısına geçerek bakanlığın senelik çalışma takvimine ilişkin önemli bilgiler veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, ilk olarak 3600 ek göstergenin ele alınacağını sonrasında ise sıranın EYT’ye geleceğini ifade etmişti. 3600 ek gösterge çalışmalarının yaklaşık 6 aylık bir sürecin ardından Meclis’e sunulmasının ardından temmuz ayının başı itibari ile milyonları heyecanlandıran EYT düzenleme çalışmaları resmen başladı. 

Temmuz ayında başlayan ve geçtiğimiz ay “çalışmaların teknik kısmı bitti” cümleleri ile müjdelenen EYT yasa tasarısının aralık ayının başı itibari ile Meclis’e sunulacağı ifade edilmişti. Ancak söz konusu tasarı halen Meclis’in gündemine girmeyi başaramadı. Konuya ilişkin milyonlarca vatandaş müjdeli haber beklerken yeni EYT yasasında da yaş şartının olacağına ilişkin birtakım iddialar gündeme gelmeye başladı. Bu iddialar henüz yalanlanmamışken Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den şaşırtan bir EYT tepkisi geldi. 

BÜTÇE GÖRÜŞMELERİ İÇİN MECLİS’E GELDİ!

bakan-nebatinin-eyt-sorusunu-pas-gecmesi-kafalari-karistirdi-eyt-yasasinda-sikinti-mi-cikti (2)

EYT düzenlemelerinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile birlikte çalışan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, dün 2023 yılı bütçesi için düzenlenen görüşmelere katılmak adına Meclis’e geldi. Bir gazetecinin “kurul inşallah güzel geçer, genelde gergin oluyor” cümlesini kurması üzerine “bence kolay geçecek çünkü ekonomi iyi” şeklinde karşılık veren Bakan Nebati, sosyal medyada gündem oldu. 

EYT SORUSUNU PAS GEÇTİ!

O bankadan 20.000 TL destek almak için tek bir uygulama indirmeniz gerekiyor! O bankadan 20.000 TL destek almak için tek bir uygulama indirmeniz gerekiyor!

Meclis önünde bir gazetecinin “EYT hazineye mi takıldı?” sorusunu sorması üzerine “EYT mi?” karşılığı veren Bakan Nebati, soruyu pas geçerek yoluna devam etti.