Ülke sınırları içerisinde yaşayan ihtiyaç sahipleri için birçok farklı başlık altında sosyal yardım modelleri geliştiren Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bu yıla kadar ısınma gereksiniminin karşılanması için yalnızca kömür yardımında bulunuyordu. Bu senenin başında artık doğal gaz desteği de vereceğini açıklayan bakanlık, geçtiğimiz aylarda tutarları da güncelledi. 

İlk olarak bin 150 TL’lik üst limit ile duyurulmuş olan doğal gaz tüketim desteği, artan enerji fiyatlarından sonra güncellendi. Geçtiğimiz aylarda güncel tutarları duyuran yetkililer, üst limitin 2 bin 500 TL’ye yükseltildiğini bildirdi. Bu kapsamda yeni ayın yardım ödemelerine ilişkin açıklama yapan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, yardım modeline ilişkin ayrıntıları paylaştı. 

DOĞAL GAZ TÜKETİM DESTEKLERİ HESABA GEÇTİ!

bakan-yanik-acikladi-dogal-gaz-faturasi-destekleri-hesaplara-yatti-dogal-gaz-destegine-kiml

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sosyal yardımlarına ilişkin bilgi veren Bakan Derya Yanık, mart ayı itibari ile uygulanmaya başlanan yeni doğal gaz tüketim desteğine de değindi. Bu ayın yardım paralarının hesaplara aktarıldığını belirten Bakan Yanık, şu ifadeleri kullandı: “Başvuru yapmış olan ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımız tarafından başvuruları onaylanmış olan toplam336 bin hanemize, 271,7 milyon TL’lik destek verdik. “

Doğal gaz alt yapısı bulunan ve ihtiyaç sahibi olma durumunu kanıtlayan herkesin devletten doğal gaz tüketim desteği alabileceğinin altını çizen Bakan Yanık, açıklamasına şu ifadeler ile devam etti: “İhtiyaç sahibi haneler için hayata geçirmiş olduğumuz doğal gaz tüketim desteğinde kış dönemi ödemelerimiz resmen başladı. Isıl harita baz alınarak belirlemiş olduğumuz destek tutarlarımız, yıllık 900 TL ile 2 bin 500 TL arasında değişiyor.”

Ev Hanımlarına müjde 7500 TL emekli maaşı alacaklar Ev Hanımlarına müjde 7500 TL emekli maaşı alacaklar

DOĞAL GAZ TÜKETİM DESTEĞİNE KİMLER, NEREDEN BAŞVURU YAPABİLİR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hizmete sunulan doğal gaz tüketim desteğinden yararlanabilmek için ihtiyaç sahibi olunması gerekmektedir. Ayrıca evden tedavi gören ve sağlık raporu bulunan kronik hastalar da yüzde 5 daha fazla destek alabilmektedir. 

Doğal gaz tüketim desteğinden yararlanmak isteyen vatandaşların e- devlet sistemi üzerinden online olarak başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Başvuruları olumlu sonuçlanan ihtiyaç sahipleri, doğal gaz faturaları ile PTT noktalarına giderek faturalarını destekli olarak ödeyebilmektelerdir.