Pek çok konuda sosyal destek ödemesi gerçekleştiren Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 2022 yılında bu ödemelerin hem sayısını hem de tutarını artırdı. Gerçekleştirilen ödemeler kapsamında ayrılan bütçelerde artışa giden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bu destek ödemelerinden biri olan VEFA Programı’nın 2010 yılında yürürlüğe sokmuştu. VEFA Programı’nın bütçesel verilerini paylaşan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ise, programdan yararlanan yaşlı, engelli ve ağır kronik hasta olan vatandaşlara seslendi. 

Kişisel bakımları ile temel ihtiyaçlarını karşılayamayan yaşlı, engelli ve ağır kronik hastalığı nedeniyle kendi öz bakımını yerine getiremeyen vatandaşların ev ve kişisel temizliklerinin sağlamayı temel alan bir program olarak yürürlüğe giren VEFA Programı’nın bu seneki hedefleri belli oldu. Açıklamayı yapan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, yeni yılda kaç kişinin programdan yararlanacağını da bildirdi.

2010 YILINDAN BU YANA KESİNTİSİZ UYGULANIYOR

O bankadan 20.000 TL destek almak için tek bir uygulama indirmeniz gerekiyor! O bankadan 20.000 TL destek almak için tek bir uygulama indirmeniz gerekiyor!

bakan-yanik-vefa-programi-odemelerini-acikladi

İlk olarak 2010 yılında yürürlüğe giren VEFA Programı’na ilişkin katıldığı bir canlı yayında konuşan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, programın o tarihten bu yana kesintisiz bir şekilde devam ettiğinin altını çizdi. Programdan yararlananları sık sık bakanlık çalışanlarının ziyaret ettiğini bildiren Bakan Yanık, program kapsamındaki mali tabloyu ise şu şekilde açıkladı: 

“Bu ziyaretler esnasında kişilerin ev temizlikleri, kişisel bakımları, yemekleri, alışverişleri ve diğer ihtiyaçları gideriliyor. 973 SYDV’mize (Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı) VEFA Programı’nı uygulamaları için bu yıl 1,5 milyar TL kaynak ayırdık. Bu çerçevede yaşlı, engeli ve hasta vatandaşlarımızın temel ve zaruri ihtiyaçlarının karşılanması için hayata geçirdiğimiz VEFA Programı’nda SYDV’lerimize ilk etapta 403,6 milyon TL kaynak aktardık.”

127 BİN 720 KİŞİ PROGRAMDAN YARARLANIYOR

VEFA Programı’nın insana ve insani değerlere verdikleri önemi gösteren uygulamaların başında olduğunu sık sık hatırlatan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, bir kez daha bu konuya değindi. Programdan bu sene yararlanacak olan kişi sayısını da duyuran Bakan Yanık, bu kişilere hizmet verecek personel sayısını da ilan etti. 

Bakan Yanık’ın VEFA Programı’nın bu seneki amaç ve hedeflerini konu alan açıklamasında ise; “Bu yıl içerisinde toplam 7 bin personel ile 127 bin 720 engelli ve yaşlımızın evde bakım hizmetlerini karşılayacağız. Milletimiz hayatının hangi evresinde devletin desteğine ihtiyaç duyarsa biz orada olacağız” şeklindeki ifadeler yer aldı.