Oluşan kur farkı, etkisi artan çip krizi ve daha pek çok faktör sebebi ile bir yılı aşkın süredir fahiş fiyatlardan satışa sunulan otomobil modelleri, 2023 yılına girilmesi ile birlikte yeni zamlar ile duyuruldu. Bu durum araç sahibi olmayı planlayan vatandaşları yine hayal kırıklığına uğratırken fiyat dengesizliğini fark eden bakanlık konu ile ilgili olarak harekete geçti.

Bir süredir hem ikinci el hem de sıfır kilometre araç modellerinde fiyat dengesizliğinin yaşanması, bakanlığı harekete geçirdi. Otomobil piyasası bakanlık tarafından denetlenirken İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği Başkanı Hayrettin Ertemel, fahiş fiyat artışlarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

DENETİM NASIL YAPILACAK?

bakanlik-fahis-fiyat-artisindan-oturu-otomobil-piyasasini-denetime-cikti

Otomobil piyasasında gözlenen fahiş fiyat artışlarına ilişkin Ticaret Bakanlığı’nın harekete geçmiş olduğunu belirten Ertemel, konu ile ilgili olarak şu açıklamada bulundu: “Ticaret Bakanımız piyasayı daraltan, otomobile ulaşımı olumsuz olarak etkileyen kişi ve kuruluşlar hakkında birtakım çalışmalar yapılacağını sosyal medya hesabı üzerinden söyledi. Ancak denetimin nasıl yapılacağı hakkında bir bilgi paylaşılmadı. Bizlerin konu hakkındaki duyumuna göre süreç, yetkili müfettişlerin saha çalışmaları ile yürütülecektir. Bakanlık daha önceki dönemlerde de ihtiyaç dahilinde internet ortamında da tespit amacı ile çalışma yürüttü. Bu neden ile bu konuda da hem sahada hem de internet ortamında çalışmalar yürütülebilir.”

112 bin 500 TL’ye İstanbul Büyükçekmece’den ev almak sadece bu yöntem ile mümkün! 112 bin 500 TL’ye İstanbul Büyükçekmece’den ev almak sadece bu yöntem ile mümkün!

ARAÇ FİYATLARI NEDEN ARTTI?

Daha önceki dönemlerde yapılan denetimler sonucunda fiyatların yükselmesinin engellendiğini ancak farklı faktörlerin ortaya çıkması ile birlikte fiyatların tekrar yükselişe geçtiğini ifade eden Ertemel, fiyat artışlarının nedenlerine ilişkin önemli bir bilgi verdi. Ertelemel, temel nedene ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Fiyatların yükselmesinin tek sebebi ilgili kişiler ya da kuruluşlar değil ancak olağan dışı artışların en önemli sebeplerinden birisi bu faktörler. Yüksek enflasyon, arz- talep dengesizliği gibi sebepler ile de fiyatlar zaman içerisinde artabilir. Ancak elbette Bakanlığımız yapacağı çalışma ili olağan dışı artışları engelleyebilir.”