Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ortaklaşa yürütülen ‘Yeni Evim Konut Finansman Programı’ kapsamında başvuru yapılabilecek olan bankaların listesi, başvuruların başlamasıyla birlikte netleşti. 81 ilde devreye girecek olan yeni proje kapsamında koşullar bir kez daha ilgili bakanlıklar tarafından hatırlanırken, kontrol mekanizmasına ilişkin de açıklama geldi.

Türkiye’yi üçe ayıran sistem kapsamında bölgelere göre üst limitli kredi verecek olan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı, kredi desteği kapsamındaki faiz oranlarını geçtiğimiz gün ilan etmişti. Bu kapsama sadece sıfır konutları alan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı, yapılacak olan kredi başvurularına ilişkin yeni bir açıklama daha gerçekleştirdi. İşte yeni konut projesine dair tüm detaylar…

SIFIR KONUTLAR İÇİN İNDİRİMLİ KREDİ DÖNEMİ BAŞLADI

O bankadan 20.000 TL destek almak için tek bir uygulama indirmeniz gerekiyor! O bankadan 20.000 TL destek almak için tek bir uygulama indirmeniz gerekiyor!

bakanliklar-acikladi-indirimli-konut-kredisinin-basvuru-yapilacagi-bankalar-belli-oldu (2)

İstanbul’da 5 milyon TL; Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla’da 3 milyon TL; diğer illerde ise 2 milyon TL üst limitli olarak verilecek konut kredileri kapsamındaki projenin detaylarına ilişkin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan gelen açıklama dikkat çekti. Projeden sadece son 1 yılda o ilde ikamet edenlerin yararlanabileceğini belirten bakanlıklar, kampanya kapsamında alınacak evlerin sıfır olması gerektiğini bildirdi.

Finansman desteğinden yararlanacak kişilerin konutunun olmaması gerektiğini belirten açıklamada; kırsaldaki evler ile devre mülklerin projeden yararlanarak alınamayacağı belirtildi. Hanede yüzde 50 ve üzeri hisseli konut tapusu varsa ya da hisse oranına bakılmaksızın hanede birden fazla hisseli konut tapusu varsa programdan yararlanılamayacağını bildiren bakanlıklar, alınan konutların 5 yıl satılamayacağını belirtti.

PROJE KAPSAMINDA BAŞVURU YAPILACAK BANKALAR BELLİ OLDU

15 yıl vadeli, yüzde 10 peşinat, hane gelirinin yüzde 30’unu geçmeyecek taksit oranı ve ilk 3 yıl ödeme kolaylığı sağlanacak yeni konut projesi kapsamında finansman tutarı 2 milyon liraya kadar olan krediler için faiz oranı yüzde 0,69 olarak belirlendi. 2 ile 4 milyon lira arası için yüzde 0,79 faiz belirleyen bakanlıklar, 4 ile 5 milyon lira arası krediler için ise faizi yüzde 0,99 olarak açıkladı.

Öte yandan yeni konut projesine başvurular dün itibariyle başladı. Vatandaşların başvuru yapacağı bankalar ise Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından; Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Emlak Katılım, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım olarak açıklandı.