Sene başından bu yana birçok değişken çerçevesinde ağırlaşan ve vatandaşları zor duruma sürükleyen ekonomik şartlar, tüketicilerin bütçelerini sıfırlama noktasına getirdi. Enflasyon artışı kapsamında geçim derdi devam eden vatandaşlar için tarihte ilk kez asgari ücrette zam kararı alan hükümet yetkilileri, ocak ayında yaptıkları yüzde 50,5’lik zammın üzerine temmuz ayında yüzde 30’luk ara zammı ekledi. 

Enflasyon ile mücadele kapsamında çalışan maaşlarını yeterli seviyede tutmak adına asgari ücrete zam yapan hükümet yetkilileri, son temmuz ayı zammından sonra gelir vergisi dilimlerini düzenlemeyi ihmal etti. Bu kapsamda sene sonuna doğru memur ve işçi maaşlarından kesilecek olan gelir vergisi tutarları oldukça yüksek seviyelere çıkmışken iki bakanlıktan konuya ilişkin yüzleri güldüren bir adım geldi. 

EYT'lilerin maaş tarihi belli oldu! EYT'lilerin maaş tarihi belli oldu!

BAKANLIKLARDAN ÇALIŞANLARI SEVİNDİREN YENİ DÜZENLEME!

bakanliklar-el-ele-verdi-memur-ve-iscinin-cebine-1270-tl-daha-fazla-girecek-vergi-dilimleri (2)

Yeni dönemde ortaya çıkan olumsuz ekonomik faktörlerin günden güne artan etkileri kapsamında zor duruma düşen çalışanlar, temmuz ayında güncellenen asgari ücrete karşı vergi dilimlerinin düzenlenmemesinden ötürü daha da büyük bir ekonomik sıkıntının içerisine doğru sürüklendiler. Çalışanların maaşlarından kesilen gelir vergisi oranları için harekete geçen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı, vergi dilimlerinde düzenlemeye gidildiğini bildirdi.

Ocak ayı içerisinde 10 bin TL’lik maaş karşılığında çalışan bir vatandaşın 630 TL’lik gelir vergisi kesilirken bu tutar eylül ayında bin 900 TL’ye kadar ulaştı. Bu durumun hali hazırda geçim derdi içerisinde olan çalışanlar için oldukça zedeleyici olduğunu fark eden bakanlıklar, gelir vergisi dilimlerinin düzenlenmesi adına sevindirici bir adım attı. Yapılan düzenleme çalışmasına göre memur ve işçilerin aylık ücretleri sene sonunda düşmeyecek ve çalışanların ceplerinde bin 270 TL gibi fazladan bir tutar kalacak. Böylelikle memurların ve işçilerin maaşları yükselmiş olacak.

GELİR VERGİSİ ORANLARI 2022

Çalışanların maaşları üzerinden uygulanan 2022 yılı vergi oranları şu şekilde açıklandı:

  • 32 bin TL’ye kadar olan kazançlar için: Yüzde 15
  • 70 bin TL’nin 32 bin TL’si için 4 bin 800 TL, fazla kısım için yüzde 20
  • 170 bin TL’nin 70 bin TL’si için 12 bin 400 TL, fazlası için yüzde 27
  • 880 bin TL’nin 170 bin TL’si için 39 bin 400 TL, fazlası için yüzde 35
  • 880 bin TL’den fazla olan gelir için 880 bin TL’ye kadar 287 bin 900 TL, aşan kısım için ise yüzde 40