Genetik olarak aile öyküsünde çeşitli rahatsızlıklar bulunan bireyler, hayatlarının ilerleyen dönemlerinde ilgili rahatsızlıklara yakalanma olasılıkları yüksek olduğu için beslenme düzenlerine dikkat etmelilerdir. Zaten genetik olarak hayata dezavantajlı olarak başlamış olan bireylerin bir de yeme düzenlerine ve tükettikleri gıdaların içeriklerine dikkat etmemeleri, daha ciddi rahatsızlıklara yakalanma olasılıklarını arttırmaktadır. 

Yalnızca genetik olarak bir hastalığa yatkın olan kişilerin değil aile öyküsünde herhangi bir hastalık bulunmayan bireylerin de uzun vadede sağlıklı bir hayat sürebilmeleri açısından beslenme içeriklerinin ve düzenlerinin oldukça önemli olduğunu belirten uzmanlar, senelerce özellikle balık ve süt tüketimine ilişkin çağrılarda bulundu. Kalsiyum, omega 3 vb. içerikler bakımından zengin olan bu besin öğelerinin mutlaka sofralarda yer almalarına dikkat çeken bilim insanları, bu kez de aynı ürünler üzerinde yürüttükleri iki çalışmanın sonuçlarını yayınlayarak herkesi şaşkına çevirdi. Hem bilim insanlarını hem de tüketicileri şaşırtan sonuçlar, kamuoyu ile paylaşıldı. 

BALIK TÜKETİMİ KANSER YAPTI!

balik-ve-sut-urunlerine-iliskin-soke-eden-arastirma-biri-prostat-digeri-ise-deri-kanserine- (2)

Brown Üniversitesi araştırmacıları tarafından yürütülmüş olan çalışmada 491.367 yetişkinin verileri kullanıldı. 15 yıl boyunca devam eden araştırmada, katılımcılara bir önceki yıl içerisinde ne sıklık ile kızartılmış- kızartılmamış balık ve ton balığı tükettikleri ve porsiyonları soruldu. 

Balık tüketiminin deri kanseri üzerindeki etkisinin araştırılması amacı ile yürütülmüş olan çalışmanın sonuçları yayınlandı. Araştırmacılar, 5 bin 34 kişinin bu süreç içerisinde deri kanserine yakalandığını, birinci evrede yakalananlarının çoğunun hayatta kaldığını, dördüncü evrede yakalananların bazılarının ise hayatlarını kaybettiğini ifade etti. Araştırmacılar, haftada yaklaşık olarak 300 gram balık tüketenlerin, haftada yaklaşık olarak 22 gram balık tüketenlere göre kansere yüzde 22 oranında daha fazla yakalandıklarını ifade etti. 

Neye ihtiyacınız olduğunu anlamak için cilt bakım rutininizi belirlemeden mutlaka okuyun! Neye ihtiyacınız olduğunu anlamak için cilt bakım rutininizi belirlemeden mutlaka okuyun!

ERKEKLERDE SÜT TÜKETİMİNE DİKKAT!

Amerika’da yürütülen bir diğer çalışmada günde yaklaşık olarak 2 bardak süt tüketen erkeklerin, sütü hiç ya da az tüketen erkeklere göre prostat kanserine yakalanma olasılıklarının yüzde 25 oranında daha fazla olduğu ortaya kondu.