Sivas'ta yaz oldukça kurak geçti. Yağışların beklenen düzede gerçekleşmemesi ile birlikte 4 Eylül barajındaki su seviyesi neredeyse sıfıra indi. Yetkililerin yaptığı açıklamaya göre, yağışlar hemen başlamazsa 20 gün içinde Sivas'ın şebeke suyu tükenebilir.

Kurak ve sıcak geçen bir yaz döneminin ardından yağışlarla beslenemeyen 4 Eylül barajında aynı zamanda buharlaşmanın da etkisiyle su seviyesi endişe verici düzeyde düştü. Barajdan gelen fotoğraflarda, barajın inşasından sonra sular altında kalan caminin minareleri ve bölgede bulunan yapıların yıkıntıları yeniden günyüzüne çıktı. Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin konuya dair bazı açıklamalarda buldu.

Bir kentte ekmek fiyatı şaşırttı! Bir kentte ekmek fiyatı şaşırttı!

Bilgin'in açıklamasına göre; 4 Eylül barajında kalan su oldukça kritik seviyede. Öyle ki Sivas'ı günlük şebeke suyu ihtiyacı göz önünde bulundurulduğunda, kalan su miktarı ancak 20 günlük ihtiyacı karşılayacak seviyede. Kısa süre içinde yağış gerçekleşmezse 4 Eylül barajı tek başına Sivas'ın su ihtiyacını karşılayamayacağından kısa vadeli bir çözüm bulundu. Şehir merkezine yaklaşık 55 kilometre uzakta bulunan Pusat Özen Barajı'ndan, 4 Eylül Barajı'na su takviyesi yapılacak. 

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, DSİ yetkilileriyle konuyla alakalı istişarede bulunduklarını dile getirdi. Geçen senelerde yüzde 90 seviyelerine kadar doluluk oranına ulaşan Pusat Özen Barajı'nın bir süre 4 Eylül Barajı'nı takviye edebileceği sonucuna varıldığını dile getiren Bilgin, yine de bunun kısa vadeli bir çözüm olduğunun da altını çizdi. Kış aylarının da yazda olduğu gibi kurak geçmesi durumunda Sivas'ta su sıkıntısının baş göstereceğini dile getiren Bilgin, şimdilik sorunun çözümü için başlatılan su takviyesi çalışmalarının hızlandırıldığını dile getirdi. 

Bu açıklamaların ardından gözler Meteoroloji Genel Müdürlüğü'ne çevrildi. Sivas'ta 4 Eylül Barajı'nda su seviyesinin yeniden tehlike oluşturmayacak düzeye çıkması için beklenen yağışların ne zaman düşeceğine dair tahminler incelendi. Meteoroloji'nin resmi internet sitesinde yayınlanan tahminlere göre, ülkemiz 24 Kasım Perşembe gününden itibaren yağışlı bir hava kütlesinin etkisi altına girecek. Kimi bölgelerde ise çok kuvvetli yağışlar bekleniyor. 

Sivas için yapılan değerlendirmede ise, Sivas'ın yağışlı hava kütlesinin etkisi altına girmesi 24 Kasım Cuma gününü bulacak. Cuma günü başlayan yağışlar Cumartesi günü de yer yer karla karışık yağmur şeklinde devam edecek. Ancak Sivas ve çevresinde çok kuvvetli yağış beklentisi bulunmuyor. Söz konusu yağışların 4 Eylül Barajı'nda su seviyesini ne kadar yükselteceği konusunda net bir bilgi bulunmasa da en azından şebeke suyunun bir süre daha yeterli hale geleceği düşünülüyor.