Geçtiğimiz senenin eylül ayında yükseliş trendine giren ve beraberinde hem para piyasasını hem de altın piyasasını karıştıran dolar kuru, Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararları ile yapmış olduğu direkt müdahalelere rağmen aralık ayının ortasında tarihi rekora imza attı. Dolar kurunun ani yükselişine bağlı olarak diğer döviz kurlarında ve altın piyasasında da yeni rekorlar kayda geçerken gündelik hayat akışı içerisinde satışa sunulan hizmetler ve diğer hizmet ürünleri bu durumdan yüksek oranlı zamlar ile etkilendi. 

Aralık ayının ortasında tepetaklak olan ekonomi piyasaları ve dolayısı ile de gündelik hayat şartları, o dönem içerisinde düzenlenen kabine toplantısından yeni bir ekonomik model kararı çıkmasına aracılık etti. Yeni karar ile birlikte hem de döviz kurlarında hem altın piyasasında tek gecede sert gerileme meydana gelirken bu durum ocak ayı itibari ile yeniden terse döndü. 

Kurban etini hemen yemeyin! İdeal süre belli oldu Kurban etini hemen yemeyin! İdeal süre belli oldu

Yeni bir dönemin başlaması ile birlikte ekonomi piyasalarının kontrol altına alınacağını ve dolayısı ile de hizmetlere ve hizmet ürünlerine yansıyan zamların tamamının olmasa da bir kısmının geri alınacağını umut eden vatandaşlar, FED faiz artırımı kararları ve sonrasında da resmen başlamış olan Rusya- Ukrayna savaşı ile birlikte büyük hayal kırıklığı yaşadı. 

Olumsuz gelişmeler neticesinde durmadan artan enflasyon, her kesimden vatandaşın bütçesini direkt olarak etkilerken ihtiyaç sahibi vatandaşların ekonomik manada dibe batmasına sebep oldu. Bu durum karşısında harekete geçen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yeni dönemde hem hizmet kapsamını genişletme hem de yeni sosyal yardım modelleri geliştirme kararı aldı. Bu kararlardan bir yenisi daha Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından açıklandı. 

450 MİLYON TL’LİK EK ÖDENEK KARARI!

beklenen-destek-mujdesi-bakan-derya-yaniktan-geldi-450-milyon-tllik-ek-odenek-onaylandi (2)

Bir son dakika açıklaması yapan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, yaklaşan kış günlerine karşı ihtiyaç sahipler için tedbir alındığını ve onlara destek olabilmek amacı ile 450 milyon TL’lik ek ödenek kararının verildiğini belirtti. 

300 BİN TL’LİK KONUT DESTEĞİ!

Geçtiğimiz günlerde de ihtiyaç sahiplerini sevindiren bir açıklamaya imza atan Bakan Yanık, eşi vefat etmiş olan kadınlara 300 bin TL’lik konut desteğinin sağlanacağını bildirmişti.