İnsanlık tarihine bakıldığı zaman teknolojinin hiç gelişmemiş olduğu dönemlerde dahi sağlık üzerinde olumlu etkilere sahip olduğu düşünülen çeşitli otların ve doğal içeriklerin tüketildiği görülmektedir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bilimsel teknikler ile üzerinde çalışılmaya başlanılan gıda içeriklerinin birçoğunun kişisel sağlığın korunması üzerinde ciddi derecede büyük bir öneme sahip olduğu ortaya konmuştur. 

Dünyanın dört bir yanında bulunan bilim insanları, pek çok farklı alanda çalışmalar yürüterek özellikle besin içeriklerinin sağlık üzerinde yarattığı etkileri tespit etmeye çalışmışlardır. Halen devam eden ve çoğu sonuçlanmayan çalışmaların ilerleyen zamanlarda sağlık alanında büyük farklar ortaya koyacağı tahmin edilirken yakın zamanda sonuçları yayınlanmış bir çalışmanın verileri herkesi şaşırttı. 

Vücut organlarının fonksiyonlarını tam anlamı ile yerine getirebilmeleri ve hem kısa vadede hem de uzun vadede sağlıklı bir yaşam sürdürülebilmesini sağlayabilmeleri açısından ortaya konan verilere göre bazı gıdaların özellikle beyin sağlığı üzerinde oldukça büyük bir etkiye sahip olduğu öğrenildi. Düzenli olarak tüketilen gıdaların yaşlılık dönemlerinde ortaya çıkma ihtimali yüksek olan bunama, unutkanlık, Alzheimer gibi rahatsızlıklara karşı etkili olduğunu savunan uzmanlar, ilgili gıdaların içerikleri açıkladı. 

BEYİN SAĞLIĞINA İYİ GELEN İÇERİKLER!

Cilde ve saça iyi geliyor, zayıflamak için bile kullanılıyor! Cilde ve saça iyi geliyor, zayıflamak için bile kullanılıyor!

beyni-calistiran-ve-alzheimer-hastaligini-onleyen-gidalar-aciklandi-bu-uc-besini-sofralarin (2)

Yaş ilerledikçe beyinsel fonksiyonların zayıfladığını ve unutkanlık, Alzheimer gibi rahatsızlıkların baş gösterdiğini belirten uzmanlar, bazı gıdaların beyin sağlığı üzerinde olumlu etkilerinin olduğunu ortaya koydu. Söz konusu gıdaların içeriklerinde genellikle B kompleks vitaminleri, Omega 3 yağı, antioksidan ve C vitaminlerinin bulunduğunu belirten uzmanlar, özellikle bu içeriklere sahip olan gıdaların tercih edilmeleri gerektiğini ifade etti. 

BEYİN SAĞLIĞINI KORUYAN 3 GIDA!

Bilim insanları tarafından yürütülen bir çalışmaya göre bazı gıdaların beyin sağlığına direkt olarak etki ettiği bilgisine erişildi. Söz konusu çalışma kapsamında erişilen gıdalar ise şu şekilde açıklandı:

  • Kepekli tahıllar
  • Çilek
  • Balık (somon, ringa, ton balığı, sardalya vb.)