ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye’ye F- 16 satma konusunda karar aldığı haberi gündeme bomba gibi düştü. Edinilen bilgilere göre Biden yönetimi kararı kongreye iletti ve komiteden karara ilişkin onay vermesinin beklendiği öğrenildi. Ancak konu ile ilgili olarak bir son dakika gelişmesi yaşandığı aktarıldı.

Biden yönetiminin Türkiye’ye F- 16 satışı konusunda komiteden beklediği onaya, Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez, itiraz etti. Menendez’in çıkışı dış basında büyük yankı uyandırdı. Konuya ilişkin detaylar, basın ile paylaşıldı.

MENENDEZ İTİRAZ GEREKÇESİNİ AÇIKLADI!

bidenin-f-16-talebine-turkiye-karsiti-senatorden-itiraz-geldi

201-21 yılında Amerika’dan 40 F- 16 ve 80’e yakın modernizasyon kiti isteyen Türkiye, son günlerde ABD basınında sıklık ile yer almaya başladı. Edinilen bilgilere göre ABD Dışişleri Bakanlığı Türkiye’ye F- 16 savaş uçaklarının satışları ve mevcut savaş uçaklarının modernizasyonuna dair kararını kongreye iletti. Biden yönetiminin, kongreden onay beklediği aktarıldı.

Üniversitelerde hibrit eğitim modeli nedir? Üniversitelerde hibrit eğitim modeli nedir?

Türkiye’ye F- 16 satılmasına ilişkin sunulmuş olan karara başından itibaren karşı çıktığı bilinen Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez, konu ile ilgili olarak bir açıklama yayınladı. Yayınlamış olduğu açıklamada “Defalarca kez açıkça belirtmiş olduğum gibi Biden yönetiminin Türkiye’ye F- 16 satışına kesinlikle karşı çıkıyorum” ifadelerini kullanan Menendez bu karşıtlığının sebebini ise şu şekilde açıkladı: “Erdoğan hükümetinin insan haklarını ve demokratik değerleri hiçe sayan konumu ve Türkiye’de istikrarı bozucu davranışları nedeni ile karara karşı çıkıyorum. Erdoğan tehditlerine son verene ve güvenilir bir müttefik gibi davranmaya başlayana kadar satışı onaylamayacağım.”

BAKAN ÇAVUŞOĞLU’NUN GÖRÜŞMESİ BEKLENİYOR!

Edinilen bilgilere göre kongre, Türkiye İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine itiraz etmeye devam ettiği sürece satışı onaylamayacak. Demokrat Partili Menendez’in bu tavrı dış basında büyük yankı uyandırırken konunun seyri de merak konusu oldu.

Dikkat çeken bu gelişmelerin gelecek hafta Washington’a bir ziyaret düzenleyecek olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından gündeme getirilmesi bekleniyor.