Tarih boyunca insanlık adına birçok farklı çalışma yürüten ve çalışmalardan elde ettikleri sonuçlar ile gelecek nesillere birçok katkıda bulunan bilim insanları, teknolojinin gelişmesi ile birlikte çalışmalarına hız kazandırdı. Bilgiye erişimin imkanının artması, teknolojik ürünlerin gelişmesi ve daha pek gelişme ile birlikte çalışmalarını daha iyi yönetebilen ve tüm dünya insanları için faydalı keşiflere imza atabilen bilim insanları, son olarak İngiltere’de yaşanan bir olay ile dikkatleri üzerine çekti. 
Bir süredir bilim dünyası tarafından konuşulan olay, İngiltere’de meydana geldi. İngiltere’de kalp hastası olarak doğan “Finley” isimli bir bebeğe yeni bir yöntem ile müdahale eden uzmanlar, bilim dünyası adına önemli bir keşfe imza atmış oldu. 

WWF'nin Yeni Projesi Denizlerimiz İçin Umut Oluyor WWF'nin Yeni Projesi Denizlerimiz İçin Umut Oluyor

KALP SORUNU RESMEN ÇÖZÜLDÜ!

bilim-dunyasi-bir-mucizeye-daha-imza-atti-dogustan-kalp-hastasi-bebek-kok-hucre-tedavisi-il (2)

İngiltere’de bulunan Bristol Üniversitesi’nde görev yapan ve birçok farklı alanda çalışmalar yürüten Prof. Dr. Massimo Caputo, doğuştan kalp hastası olan kişiler üzerinde yürüttüğü bazı operasyonlarda başarısız olmasına rağmen son denemesinde bir bebeğin hayatını kurtardı. 

İngiltere’de yaşayan ve kalp hastası olarak dünyaya gelen Finley isimli bebek, Prof. Dr. Massimo Caputo tarafından yapılan müdahale ile tarihe geçti. Kan damarlarının gelişmesine yardımcı olmak amacı ile bebeğin kasına enjekte ettiği kök hücre tedavisinde başarılı olan Caputo, şu an iki yaşında olan ve kalp sorunu ortadan kalkan küçük çocuk ile bilim dünyasında adından söz ettirdi.

BEBEĞİN ANNESİNDEN AÇIKLAMA!

Caputo’nun müdahalesi ile hayata dönen ve bir daha ameliyat olmasına gerek kalmayan Finley bebek bilim dünyasını şaşırtırken anne Melissa Hudd da uzman doktora ilişkin açıklamalarda bulundu. Hudd, şu ifadeleri kullandı: “Gerçekten Massimo’ya ne kadar teşekkür etsek az. Kök hücre tedavisi olmasaydı, Finley bugüne kadar bizimle olamazdı.”

Massimo tarafından geliştirilen ve geçerliliğini de Finley üzerinde kanıtlamış olan kök hücre tedavisi, İngiliz Kalp Vakıf tarafından finanse ediliyor. Doğuştan kalp hastası olan çocukların tedavileri konusunda resmen devrim niteliği taşıyan bu çalışma ile daha pek çok çocuğun hayatının kurtarılacağı tahmin ediliyor.