Göbeğinizi eritmek için beslenme programınıza bu sebzeleri mutlaka alın! Göbeğinizi eritmek için beslenme programınıza bu sebzeleri mutlaka alın!

Tüm dünyayı etkisi altına alan, aylarca insanları evlerinde hapseden Koronavirüs'ün çıkış noktası olan Çin'den korkutan bir haber daha geldi. Yarasalar üzerinde yapılan bir çalışmada en az Koronavirüs kadar tehlikeli bir başka virüs tespit edildi. Çalışmanın en ürkütücü yanı ise bu virüsün insanlara bulaşabilen bir virüs olmadı. 

Bilindiği gibi tüm dünyada ekonomik, sosyal ve psikolojik olarak büyük bir etki yaratan Koronavirüsün etkileri tam manasıyla atlatılmış değil. Dünya üzerinde hala her gün yüzlerce insan Koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirmekte. Bu konuda en katı tavrı sergileyen Çin'de ise hala binlerce insan karantina altına alınıyor. Karantinaya girmek istemeyen ve artık olağan hayatına dönmek isteyen insanlar ise polis zoruyla kamplara götürülüyor. 

Hal böyleyken Çin'den gelen bir haber adeta yürekleri ağza getirdi. Bilim insanları, Covid-19 ile aynı aileden bir virüs tespit etti. Yarasalar üzerinde yapılan geniş çaplı bir araştırma neticesinde tespit edilen bu virüsün türler arası bulaşma yeteneği olduğu belirlendi. Dolayısıyla başka hayvanları da konukçu olarak kullanabilen söz konusu yeni virüs insan bedenine de bulaşabiliyor. 

Koronavirüs salgınının başladığı günlerde de virüsün insanlara yarasalardan geçtiğine dair bir takım iddialar ortaya atılmıştı. Bu durum Çinli bilim insanlarını harekete geçirdi ve yarasalar üzerinde özel bir araştırma başlatıldı. 15 farklı tür yarasadan onlarcası virolojik açıdan incelendi. Çinli bilim insanlarının vardığı sonuca göre yarasalar tahmin edilende de tehlikeli hayvanlar.

Yapılan bilimsel çalışmanın neticesinde, 1 yarasanın birden fazla virüse konukçuluk edebileceği sonucuna vardı. Yarasalardan alınan örnekleri inceleyen bilim insanları, tek bir yarasadan alınan örnekte dahi onlarca farklı türde virüse rastladı. Dolayısıyla yarasaların ciddi birer taşıyıcı olduğu ortaya çıktı. Her ne kadar yarasalar taşıyıcı olsa da bu virüslere karşı bağışıklık kazanmış halde oldukları için hasta olmuyor. 

Yapılan araştırmanın neticesinde ortaya çıkan bir diğer çarpıcı sonuç ise yarasaların taşıdığı virüslerin sadece yarasaya özgü virüsler olmaması. Bulunan virüslerden birçoğu herhangi bir yolla başka hayvanlara bulaştığında enfeksiyona yol açabiliyor. Yarasaların taşıdığı virüslerin hasta edebileceği grupta insanlar da bulunuyor.