WWF'nin Yeni Projesi Denizlerimiz İçin Umut Oluyor WWF'nin Yeni Projesi Denizlerimiz İçin Umut Oluyor

Havaların soğuması ile birlikte sağlık kurum ve kuruluşlarının önlerinde uzun kuyruklar oluşmaya başladı. Hali hazırda aramızda bulunan koronavirüsün Omicron varyantının yüksek yayılım hızına sahip olduğunu belirten uzmanlar, bu duruma ek olarak bir de grip ve RSV virüslerinin dolaşımda olduğuna dikkat çekti. 

Hem yazılı hem de görsel basında sık sık uzmanların uyarılarına yer verildiği şu günlerde konuya ilişkin açıklamalarda bulunan isimlerden birisi olan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Klinik Başkanı Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, ekim ayından bu yana viral enfeksiyonların dolaşımda olduğunu ve aslında mevsiminden önce ortaya çıktıklarını ifade etti. Özellikle çocuklu ailelere ilişkin uyarılarda bulunan Yavuz, üçlü salgına ilişkin önemli bilgiler verdi. 

ÇOCUK YOĞUN BAKIMLARINDA YATAN HASTA SAYISI ARTTI!

bilim-kurulu-uyesinden-endise-veren-uyari-virusler-etkilerini-arttirdi-cocuk-yogun-bakimlar

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Klinik Başkanı Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz son günlerde viral hastalıklar sebebi ile yapılan başvurularda 3- 4 kata kadar artışın kaydedildiğini ifade etti. Çocuk yoğun bakımlarında yatan hasta sayısının yükselmeye başladığını belirten Yavuz, şu ifadeleri kullandı: “Viral üst solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olan faktörler içerisinde kovid, grip ve nezle yapan diğer virüsler var. Yüzlerce virüs şu an dolaşımda. Bu dolaşım daha önce de söylendiği üzere erken oldu. Özellikle İstanbul’da ekim ayının başından bu ya grip ve diğer nezle etkenleri çocuklarda başta olmak üzere insanları çok yaygın olarak etkilemeye başladı. Çocuk yoğun bakımlarından haberler geliyor. Sayılar gerçekten çok yüksek. Hatta çocuk yoğun bakım ünitelerinde doluluk oldukça yüksek.”

KAPALI ORTAMLARA DİKKAT!

Kış mevsimine daha yeni girdiğimizi ve ilerleyen günlerde vakaların daha da artacağını belirten Yavuz, sınıflarda, toplu taşıma araçlarında ve diğer kalabalık ortamlarda maske kullanılması gerektiğini ifade etti. Yavuz sözlerine şu şekilde devam etti: “Mineraller, vitaminler ve bitkisel destek ürünleri etkili değil. İnsanlar boşu boşuna bu alanlara para harcamasınlar. Şu an maske kullanımı tüm virüslerin önlenmesi için oldukça önemli. Özellikle sınıflarda, toplu taşımalarda ve diğer toplu alanlarda maske kullanılmalı. Sınıflar sık sık havalandırılmalı.”