Küresel enflasyonun yükselmeye devam ettiği şu günlerde, özellikle de pandemide çeşitli nedenler ile gelir kaybı yaşayan vatandaşların borçları artmaya başladı. Bu kapsamda borçlarını ödemekte zorlanan vatandaşlara müjde niteliğinde bir haber geldi. Ankara’nın Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı yapılandırma düzenlemesine hazırlandığı öğrenilirken; düzenlemenin detayları da ortaya çıkmaya başladı.

31 Aralık 2022 tarihine kadar oluşan borçların tamamını içerecek bir yapılandırma hazırlığı içerisinde olduğu öğrenilen hükümete ilişkin haber Sabah Gazetesi’nden geldi. İktidara yakın olarak konumlandırılan yayın organlarından biri olan Sabah, yaptığı bir haber ile yapılandırmanın müjdesini verdi. Vergilerin tahsili, borçlu vatandaşın rahat bir nefes alması için gerçekleştirilecek olan düzenleme kapsamına ilişkin detaylar ve düzenlemenin kapsamı da böylelikle ortaya çıkmış oldu.

Reuters'tan Merkez Bankası analizi: Büyük fırsat kaçırıldı Reuters'tan Merkez Bankası analizi: Büyük fırsat kaçırıldı

BORÇLARA YAPILANDIRMA DÜZENLEMESİ YOLDA

borcu-olanlar-dikkat-yapilandirma-haberi-pazartesi-gunu-cumhurbaskani-erdogandan-gelecek

Vergi, prim, ceza, öğrenim kredisi gibi alacaklar da dahil olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarına olan borçları kapsaması beklenen geniş bir düzenleme üzerinde çalıştığı öğrenilen Hazine ve Maliye Bakanlığı, çalışmalarını hızlandırdı. 18 aylık uzun vadeler, toplu ödemelerde yüzde 90’a yakın borç indirimi ve durdurulacak olan hacizleri kapsayan yeni düzenlemenin detayları da ortaya çıktı.

Vergi borçları, adli ve idari cezalar, öğrenim kredileri, motorlu taşıt vergileri, trafik, nüfus, otoyol ve köprü kaçak geçiş cezaları, sigorta primlerine ait borçları yeniden yapılandırmaya izin verilecek olan düzenleme kapsamına şirketler için matrah artırımı, kasa ve stok affı gibi çeşitli düzenlemelerin alınması da bekleniyor. Düşük tutarlı borçların tamamının silinmesi gündemdeyken, yapılandırma kapsamındaki ödemelerin kredi kartı ile ödenmesine de izin verileceği konuşuluyor.

YAPILANMA DÜZENLEMESİ İÇİN GÖZLER PAZARTESİ’NDE

Kredi kartı ile taksitli veya peşin ödemenin de söz konusu olacağı yeni yapılandırma kapsamının detaylarına ilişkin pazartesi günü gerçekleşecek olan Kabine Toplantısı’nın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklama yapması bekleniyor. Kabine sonrası paketin detaylarının ortaya çıkması beklenirken, kapsama alınacak olan borçların bir kısmı da şimdiden Ankara kulislerinde konuşulmaya başlanmış bulunuyor.

SGK tarafından takip edilen sigorta primleri, askerlik cezaları, nüfus cezaları, trafik cezaları, henüz kesinleşmemiş veya dava sürecindeki idari para cezaları, otoyol ve köprülerden kaçak geçiş ücretleri ve cezaları, gümrük cezaları ile belediye, il özel idarelerine ait borçların yeni yapılandırma kapsamına alınması beklense de konuya ilişkin netliğin Kabine Toplantısı’nın ardından ortaya çıkması bekleniyor.