Brexit, İngiltere’deki işçileri yılda yaklaşık 580 dolar daha yoksul bırakacak

İngiltere, Brexit nedeniyle daha kapalı bir ekonomi haline geliyor ve üretkenlik ve ücretler üzerinde uzun vadeli etkileri olan ve on yılın sonunda ortalama işçiyi yılda 470 pound (577 $) daha yoksul bırakacak, Çarşamba günü bir çalışma tahmin ediliyor.

Rapor, Ağustos ayında İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) Para Politikası Komitesi’ne katılacak olan London School of Economics (LSE) doçent Swati Dhingra ve Resolution Foundation düşünce kuruluşundan araştırmacılar tarafından kaleme alındı.

İngiltere’nin Ocak 2020’de Avrupa Birliği’nden ayrılmasından hemen sonra ortaya çıkan COVID-19 salgını, Brexit’in etkisini analiz etme görevini karmaşık hale getirdi.

Araştırmacılar, birçok analistin daha önceki beklentilerinin aksine, Ocak 2021’de yürürlüğe giren Brexit sonrası yeni ticaret kurallarının İngiltere’nin Avrupa Birliği ile ticaretinde dünyanın geri kalanına kıyasla kalıcı bir düşüşe yol açmadığını söyledi.

Çözünürlük Vakfı ekonomisti Sophie Hale, “Bunun yerine, Brexit, Birleşik Krallık’ın rekabet gücünü ve daha geniş bir ülke yelpazesiyle ticarete açıklığını azaltarak daha yaygın bir etkiye sahip oldu. Bu, nihayetinde üretkenliği ve işçilerin reel ücretlerini de azaltacaktır.” dedi.

İngiltere hükümeti rapora yanıt olarak, büyümeyi artırmak için yeni mevzuat üzerinde çalıştığını ve AB ile ticaretin artık salgın öncesi seviyelerin üzerinde olduğunu söyledi.

Bir sözcü, “Avrupa Birliği’nden ayrıldığımızdan beri, rekabeti artırma ve yeni teknolojiden yararlanma planlarıyla Birleşik Krallık düzenlemelerini işletmeler ve tüketiciler için iyileştirmek için yeni fırsatlar yakalamaya başladık” dedi.

İngiltere, AB’ye yapılan mal ihracatında tarifelerle karşı karşıya değil, ancak daha büyük düzenleyici engeller var.

Rapor, bunların net etkisinin, 2030 yılına kadar ekonomi genelinde üretkenliği, değişmeyen bir ticaret ilişkisine kıyasla %1,3 oranında azaltacağını ve bu da işçi başına yıllık ücrette %1,8’lik reel olarak 470 sterlinlik bir düşüşe yol açacağını söyledi.

Bu rakamlar, değişen göç kurallarının etkisine ilişkin herhangi bir değerlendirmeyi içermemektedir.

Bazı sektörler için etkisi çok daha keskin olacaktır. Raporda, İngiltere’nin küçük ama yüksek profilli balıkçılık endüstrisinin (birçoğu Brexit’i güçlü bir şekilde savunduğu), taze avını AB müşterilerine ihraç etmedeki zorluklar nedeniyle muhtemelen %30 küçüleceği belirtildi.

Buna karşılık, finans, sigorta ve hukuk gibi yüksek düzeyde düzenlenmiş profesyonel hizmetler AB müşterilerine hizmet vermeyi daha zor bulsa da, bunların İngiliz ekonomisindeki paylarının yalnızca 0,3 puan azalarak %20,2’ye düşmesi muhtemeldi.