Türkiye’de otomobil fiyatları son dönemde ciddi bir artış yaşadı. Sıfır km ve ikinci el araç sahibi olmak isteyen binlerce kişi fiyatları düşürecek yeni düzenlemelerin gelmesini bekliyor. Öte yandan otomotiv sektörünün önde gelen temsilcilerinin de söz konusu düzenlemelerin yapılmasını desteklediği ifade ediliyor. 

ÖTV indirimi konusunda gelecek resmi açıklamalara odaklanana çok sayıda vatandaş, ÖTV indirimi sonrasında araç fiyatlarının ne kadar düşeceğini merak ediyor. Konuya ilişkin önemli değerlendirmelerde bulunan Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Başkanı Cengiz Eroldu ve TESK Genel Başaknı Bendevi Palandöken’in açıklamaları ise dikkat çekti. 

OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE ÖTV İNDİRİMİ BEKLENTİSİ!

bu-duzenleme-ile-arac-fiyatlari-dusebilir-otv-indiriminde-dikkat-ceken-detay-otv-indirimind (2)

LGS'de 47 imam hatipli öğrenci 500 tam puan aldı LGS'de 47 imam hatipli öğrenci 500 tam puan aldı

Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Başkanı Cengiz Eroldu, ÖTV düzenlemesine ilişkin önemli detayları ve beklentilerini açıkladı. Cumhuriyet’te yer alan habere göre Eroldu, ÖTV konusunda matrahın güncellenmesine ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi. 

ÖTV düzenlemesine ilişkin haberlerin sektörü de etkilediğini ifade eden Eroldu, özellikle iç piyasalarda ÖTV indirimine ilişkin net detayların paylaşılmamasının olumsuz etkiler yarattığı aktarıldı. Bu açıklamaları dikkate alan birçok kişinin araç alımlarını erteleme kararı aldıklarının altını çizdi. 

ÖTV İNDİRİMİ TALEBİ GELMEYE DEVAM EDİYOR!

ÖTV indirimi hakkında önemli bir açıklama ise TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken tarafından yapıldı. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Palandöken, ticari araçlar için ÖTV indirimi gelmesi gerektiğine dair yazılı bir açıklamada bulundu. Öte yandan açıklamasında ulaşım sektöründeki esnafın sorunlarına dair önemli değerlendirmelerde de bulundu.

Sektörde faaliyet gösteren esnaf için ticari araçlarda geçerli olmak üzere bir defaya mahsus ÖTV indirimi talebinde bulundu. Otomobilde kur artışının yüzde 100’ün üzerinde olduğuna işaret eden Palandöken, bu durumda yüzde 45 olan ÖTV’ye tabi bir otomobilin bugündü ÖTV oranının yüzde 80 olduğu aktarıldı. ÖTV indirimine yönelik sektör temsilcilerinden gelen taleplerin dikkate alınıp alınmayacağı ise merak konusu oldu.