1 Ocak 2016’da başlayan süreç kapsamında ehliyet yenileme işlemleri 2022 yılına kadar uzatılmıştı. Ehliyet yenileme işlemlerini yapmayan vatandaşlar ise süre sonunda idari para cezası ile karşı karşıya kalabilir. Yeni ehliyet ve kimlik kartı uygulamasına geçilmesinin ardından başlayan süreçte tüm vatandaşların yeni ehliyet kartlarını almaları hedefleniyor. 

SGK'dan Ödeme Müjdesi Geldi! SSK, 4A, 4B, 4C ve EYT'lilere 25 Bin TL Toplu Nakit Para Verilecek... SGK'dan Ödeme Müjdesi Geldi! SSK, 4A, 4B, 4C ve EYT'lilere 25 Bin TL Toplu Nakit Para Verilecek...

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama sonrasında ilgili tarihe kadar eski tip ehliyetlerini yeni tip ehliyete dönüştürmeyen kişiler için idari para cezası uygulanacağı bildirildi. Ehliyet yeniletme için son tarihe kadar tüm vatandaşların yeniletme işlemlerini gerçekleştirmeleri isteniyor. 

EHLİYET YENİLETMEDE SON BAŞVURU TARİHİNİ KAÇIRMAYIN!

1 Ocak 2016 tarihinden önce düzenlenen ehliyetlerin 2022 yılında geçerlilik süresi sona eriyor. Bu süre geçmeden vatandaşların ehliyetlerini yeniletmeleri isteniyor. Eski tip sürücü belgesini yeniletmeyenlere ise idari para cezası uygulanacak. Ehliyet yeniletme süreleri ise 31 Aralık 2022 tarihine kadar uzatılmıştı. 

Vergi, harç ve cezalarda yeni yılda gelen rekor zamların ardından yenileme yapmayanların ödeyecekleri idari para cezası da arttı. Yeni yıla az bir süre kala son 3 aylık enflasyon verileri sıfır gelse bile ceza, vergi ve harçlarda zam oranı yüzde 121 olacak.

YENİ EHLİYET BAŞVURU ÜCRETLERİ NE KADAR?

bunu-yapmayi-sakin-unutmayin-ehliyet-yenilemede-sure-bitiyor-yenileme-yapmayanlar-icin-ceza (2)

Eski tip sürücü belgelerinin yenisiyle değiştirilmesi için 15 TL ücret alınıyor. Yeni tip sürücü belgelerinin yenilenmesi işlemlerinde ise 345 TL ücret talep ediliyor. Para cezası almamak ve eski tip ehliyetlerinizi yeniletmek için son tarih ise 31 Aralık 2022 olarak belirlendi. 

EHLİYET YENİLETME BAŞVURU BELGELERİ NELERDİR?

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri randevu sistemini kullanarak veya Alo 199 hattını arayarak randevu alanlar ehliyet yeniletme işlemlerine başlayabilirler. Bu kapsamda istenen belgeler ise kısaca şunlardır:

  • Kimlik belgesi,
  • Sürücü sağlık raporu,
  • Sürücü belgesi değerli kağıt ve harç ücretlerinin yatırılması,
  • 1 adet biometrik fotoğraf,
  • Kan grubunu gösteren belge,
  • Adli sicil belgesi vb.