E-Devletin dar gelirli ailelere sunmuş olduğu nakit destek kampanyalarına bir yenisi daha eklendi. 9 Kasım tarihinde yürürlüğe giren yasa kapsamında doğalgaz ve ısınma bedeli ek olarak maaşa yansıtılacak. Tüm çalışanlara özel istisnasız olarak ısınma gideri kapsamında 1000 TL ödeme yapılacağı Resmi Gazete üzerinden duyuruldu.
Devletin çalışanlara özel aylık kazancına ek sunacağı bu ilave ödemeler belirli bir tarihe kadar yapılacak. Bu sayede aylık harcamaların ve kişisel ödemelerin dışında elektrik, doğalgaz ve ısınma giderlerine yönelik ek 1000 TL hesaba tanımlanacak. 

1000 TL MAAŞ DESTEĞİ NE ZAMANA KADAR YAPILACAK?

Devletin çalışanlara özel sunmuş olduğu bu yeni destek tutarı 7420 sayılı kanununun geçici maddesinde yer alan işverenlere özel maddesi üzerinde yapılan yeni düzenleme ile gündeme getirildi. 9 Kasım 2022 tarihinden sonra 30 Haziran 2023 tarihine kadar tüm çalışanlara bu ödeme yapılacak. Yapılacak bu doğalgaz desteğinden 1000 TL'yi aşmayan ödemeler yararlanabilecek. 

1000 TL MAAŞ DESTEĞİ BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

calisanlara-1000-tl-destek-odemesi-duyuruldu-maasa-ek-destek-odemesinden-kimler-nasil-yarar (2)

1000 TL'yi aşan kısımları gelir vergisi ve SGK primine göre uygulanacak. Devletin desteklemiş olduğu bu düzenleme ile nakit olarak yapılacak ödemelerden gelir vergisi istenmeyecek. Bu düzenleme sonrası yemek kuponu, yemek çeki ya da yemek kartı faydasından yararlananlara ek olarak nakit şekilde ödenen yemek bedelleri üzerinden vergi istisnası uygulanacak.

Kurban etini hemen yemeyin! İdeal süre belli oldu Kurban etini hemen yemeyin! İdeal süre belli oldu

1000 TL MAAŞ DESTEĞİNDEN KİMLER YARARLANABİLİR?

Resmi Gazetede düzenlenmiş bu yeni düzenleme isteyen işverenler tarafından uygulanacak. Çalışanları ödemenin yapılması için zorunlu bir yasa bulunmamaktadır. İşverenin isteğine bağlı olarak gerçekleşir. Yapılacak ödemelerin doğalgaz, elektrik ya da farklı ısınma giderlerine karşılık herhangi bir yaptırımı ya da denetimi olup olmayacağı da merak ediliyor. Konu üzerine Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın çalışmaları devam ediyor. Bu konuda herhangi bir net açıklama yapılmadı.