Eylül ayı enflasyon verilerinin açıklanmasından sonra memur ve emekli maaşlarına yansıtılacak olan enflasyon farkı netleşmeye başlarken Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya’dan enflasyona bağlı olarak asgari ücret zammı tahmini de geldi. 

TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU’NDAN EYLÜL AYI ENFLASYON AÇIKLAMASI!

3 Ekim 2022 saat 10:00 itibari ile Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılmış olan açıklamada, eylül ayına ilişkin enflasyon verileri kamuoyu ile paylaşıldı. Kamu kurumu yıllık eylül ayında enflasyonun bir önceki aya göre yüzde 3,08, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 83,45 olarak hesaplandığını bildirdi. 

MEMUR VE EMEKLİLER İÇİN 3 AYLIK ENFLASYON FARKI OLUŞTU!

calisanlarin-dikkatine-uzman-isim-duyurdu-asgari-ucret-7-bin-700-tlye (2)

Türkiye İstatistik Kurumu’nun eylül ayı enflasyon verilerini açıklaması ile birlikte maaş hesapları yapılmaya başlandı. Emeklilerin ve memurların maaşlarının hesaplanması üzerinden doğrudan etkili olan enflasyon oranları, eylül açıklaması ile birlikte 3 aylık fark ile ortaya çıktı. 

Yapılan açıklamalara göre memur ve emeklilerin maaşlarına yansıtılacak olan 6 aylık enflasyon farkının 3 aylık kısmı tamamlandı. Buna göre son veri ile birlikte memur ve emekli maaşlarına en az yüzde 7,06’lık enflasyon farkının yansıtılacağı kesinleşmiş oldu. 

Ev Hanımlarına müjde 7500 TL emekli maaşı alacaklar Ev Hanımlarına müjde 7500 TL emekli maaşı alacaklar

SOSYAL GÜVENLİK UZMANINDAN OCAY AYI ASGARİ ÜCRET ZAMMI TAHMİNİ!

Yaptığı değerlendirmeler ile sık sık gündeme gelen isimlerden birisi olan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan 3 Ekim 2022 tarihli enflasyon açıklamasının ardından 2023 Ocak ayı zammına ilişkin yeni tahminlerini dile getirdi.

CNN Türk kanalına konuk olan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Senenin geri kalanı için açıklanacak olan enflasyon verileri emekli, memur ve asgari ücretlinin alacak oldukları maaş zamlarını direkt olarak etkileyecek. Enflasyon farkı sene sonuna kadar yüzde 19- 20 seviyelerine ulaşmış olacak. Bu veriye bir de yüzde 20’lik refah payının eklenmesi ile birlikte yüzde 40 seviyelerinde bir artışın açıklanacağını tahmin edebiliyoruz. Elbette asgari ücretlinin de maaşına zam gelecek. 5 bin 500 TL’ye yüzde 40’lık artışı ilave ettiğimizde çıkan sonucun 7 bin 700 TL seviyesinde olduğunu söylemek mümkün.”