Türkiye’de kamu kurum ve kuruşlarında geçici işçi statüsünde çalışan yüz binlerce işçi bulunuyor. Meclis gündemi son dönemde sözleşmeliye kadro ve EYT düzenlemesi konularına yoğun mesai harcarken, dikkat çeken bir gelişme gündeme geldi. Yüz binlerce sözleşmeli işçi kadroya geçmek için beklemeye devam ederken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin bu konuda yeni bir düzenleme yaptıklarını duyurdu. Kabine toplantısı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Bilgin, 300 bin geçici işçinin kadrolu olarak çalışmasını sağlayacaklarını bildirdi.

300 Bin Geçici İşçiye Kadro Verilecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, geçici işçilere müjdeli haberi basında geniş yankı uyandırdı. Bakanlık gündeminde geçici işçilerin olduğunu söyleyen Bakan Bilgin, geçici işçilere kadro verilmesi halinde ihtiyaç duyulan sektörlerde kadrolu olarak çalışmalarını sağlayacaklarını söyledi. Türkiye’de kamu kurum ve kuruluşlarında geçici işçi statüsünde 300 bin belki biraz daha fazla işçi bulunduğunu aktaran Çalışma Bakanı bu işçilere kadro vermek için çalıştıklarını aktardı. Edinilen bilgilere göre ilk etapta 300 bin kişiye verilecek kadro hakkındaki çalışmaların bu ay içinde tamamlanıp ay sonuna doğru Meclis’e gelmesi bekleniyor. 

Hangi Geçici İşçiler Kadroya Girecek?

calisma-bakani-bilginden-300-bin-gecici-isciye-kadro-mujdesi (2)

Doğa Dostu Organik Bebek Ürünleri Sunan Cigit Fikri Nasıl Doğdu? Doğa Dostu Organik Bebek Ürünleri Sunan Cigit Fikri Nasıl Doğdu?

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’in duyurduğu geçici işçiye kadro çalışması işçilerde heyecan yarattı. Bu kapsamda 2006 yılı içinde usulüne uygun olarak vizesi yapılan geçici işçi statüsünde toplam 6 ay veya daha fazla çalışan geçici işçilere kadro yolu gözükecek. Geçici işçilerin sözleşmeli personel kadrolarına geçişi veya sürekli işçi sınıfına alınması adına gerçekleştirilecek işlemler yasal düzenlemenin yayım tarihinden itibaren 6 ay içinde tamamlanıyor. 

Geçici İşçi Nedir?

Türkiye’de yüz binlerce işçiyi yakından ilgilendiren kadro düzenlemesinden sonra geçici işçiler merak konusu oldu. Geçici iş pozisyonlarında 6 aydan az olmak üzere belirli süreli iş sözleşmesiyle çalıştırılan işçilere geçici işçi deniyor.