Yağ yakıcı özellikteki 4 ürünü uzmanlar açıkladı! İşte liste Yağ yakıcı özellikteki 4 ürünü uzmanlar açıkladı! İşte liste

Doğanın kendi dengesi, pek çok şeyi halihazırda kusursuzlaştırıyor. Biraz daha açık bahsetmek gerekirse, yaz ve kış aylarında yetişen meyve ya da sebzelerin insan vücuduna katkısı birbirinden farklı oluyor. Kışın yetişen meyve ve sebzeler hastalıkların arttığı soğuk havaları bilirmişçesine antioksidan açısından güçlü ve bağışıklık yükseltici iken; yazın yetişen meye ve sebzeler vücudun terlemeden kaybettiği suyu yerine koymak için daha çok mineral içeriyor. 

Kış meyvelerinden biri olan ve değeri çok da bilinmeyen Trabzon hurması, halk arasından cennet hurması olarak adlandırılıyor. Faydaları saymak ile bitmeyen cennet hurmasının özellikle kışın düşen bağışıklığı artırmak için vücuda inanılmaz bir katkısı bulunuyor. Uzmanların mutlaka beslenme listesine alınmasını önerdiği cennet hurmasının faydaları ise, herkesi şaşırtacak türden!

SİNDİRİM, BOŞALTIM VE BAĞIŞIKLIK CENNET HURMASINDAN SORULUR

cennet-hurmasi-tam-bir-sifa-deposu-cikti-iste-faydalari (2)

Pek çok faydası bulunan cennet hurması, İbrahim Saraçoğlu’nun da tüketilmesini önerdiği meyveler arasında yer alıyor. Diyet lifi yüksek olan bu meyve bağırsak problemlerine iyi gelerek, sindirim ve boşaltım sisteminin düzgün bir şekilde çalışmasını sağlıyor. Bağırsak bakterilerini yok etmede vücuda son derece önemli bir katkı sağlayan cennet hurması, özellikle kabızlığa iyi geliyor. Cennet hurmasının tek faydası da bu olmuyor üstelik!

C vitamini içeriği oldukça yüksek olan meyvelerden biri olmasıyla bağışıklık sistemini güçlendiren cennet hurması, hastalıklardan korunmak için kış aylarında özellikle tercih edilmesi gerekiyor. Cennet hurmasının bilinmeyen faydalarına gelince; bu meyve, içerdiği antioksidanlar sayesinde serbest radikallerle savaşma görevini üstlenerek kansere karşı bir koruma kalkanı oluşturuyor. 

CİLT, KAN BASINCI VE KEMİKLER İÇİN DE FAYDALIDIR 

Cennet hurmasının başka pek çok konuda da faydasını saymak mümkün. Özellikle kan basıncını dengelediği için tansiyona iyi gelen cennet hurması, ara öğünler için ideal bulunuyor. Toksinlerin vücuttan uzaklaşmasını sağlayan özelliği ile cilde iyi gelen cennet hurması, özellikle göz ve dudak çevresi kırışıklıklarını gidermesiyle yaşlanma karşıtı olan meyveler arasında yer alıyor. 

Cennet hurmasının bir diğer faydası ise; kalsiyum! Sadece 100 gramında bile 27 gram kalsiyum içeren cennet hurması, kemiklerin güçlenmesi ve gelişmesinde önemli bir rol oynuyor. Daha önce de söylediğimiz gibi C vitamini ve antioksidan maddeleri yapısında bulunduran cennet hurması, iltihapların temizlenmesi konusunda da vücuda yardımcı oluyor.