Tüm dünyayı sarmış olan çip krizinin en çok etkisi altında kalan teknoloji sektöründe maliyetler günden güne artmaya başladı. 2022 yılını maliyetlerin getirdiği zamlar ile geçiren teknoloji sektöründe fiyatları en çok artan ürünler cep telefonları oldu. Cep telefonlarının artan fiyatları sonrasında vatandaş cephesinde ister istemez bir Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) beklentisi başladı. 

Çip krizinin etkilerini maliyet olarak alan bir diğer sektör otomotiv sanayisinde beklenilen ÖTV indirimine kapılar Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından sert bir şekilde kapatılmıştı. Önce sektörden arzı arttırmalarını talep eden Bakan Nebati, gündemde ÖTV indirimi olmadığını net bir şekilde beyan etmişti. Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan bu kez ÖTV indirimi geleceği iddia edilen cep telefonlarına ilişkin açıklama geldi. 

CEP TELEFONLARINA ÖTV İNDİRİMİ GELECEK Mİ?

cep-telefonlarindan-otv-kalkacak-iddiasina-hazine-ve-maliye-bakanligindan-yanit-geldi (2)

Halkbank’tan Devlet Destekli Konut Kredisi! Halkbank’tan Devlet Destekli Konut Kredisi!

Şimdilerde sosyal medya platformlarını sarmış olan ÖTV’nin cep telefonu üzerindeki maktu ya da oransal payından yapılacak olan indirim iddiası, yeni yıl ile birlikte başladı. Artan maliyetler karşısında ÖTV indirimi bekleyen vatandaşları rahatlatacak iddia, Ankara kulislerine yakın birkaç isimden geldiği için ciddiye alındı.

Ancak konuya ilişkin Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın herhangi bir çalışmasının olmadığı öğrenildi. ÖTV indirimi bekleyenlerin hayal kırıklığına uğrayacağı resmi açıklama geçtiğimiz gün Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın resmi sosyal medya hesabından yapıldı. 

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA YAPILDI

Mal ya da ürünler üzerinden maktu ya da oransal olarak alınan harcama vergisine verilen isim olarak tanımlanabilecek olan ÖTV oranları, cep telefonları fiyatlarını adeta ikiye katladı. Bu nedenle vatandaş cephesi bir indirim beklerken; Hazine ve Maliye Bakanlığı yaptığı açıklama ile düzenlemeye kapılarını şu an için kapadı.

Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın resmi sosyal medya hesabından gerçekleştirdiği cep telefonlarına ÖTV indirimi gelip gelmeyeceğine ilişkin açıklamada; “Telefon ve tabletlerden ÖTV alınmayacak şeklinde haberler ile ilgili bilgi paylaşımı gereği duyulmuştur. Gündemde böyle bir çalışma bulunmamaktadır” ifadeleri yer aldı.