Bankaların gerçekleştirdiği taksitlere ilişkin düzenlemeleri yapan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) kararları, geçtiğimiz yıllarda değişmiş ve elektronik ile teknoloji alışverişlerine sınırlı taksit getirilmişti. Cep telefonlarını içeren bu düzenleme kapsamında üst limit ve taksitlendirmeler konusunda esnetilmeye gidildi. Karar, bugün itibariyle Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Çip krizinin etkilediği teknolojik sektörü ürünü olan cep telefonlarının artan maliyetleri, vatandaşların bütçesini zorlamaya başladı. Yeni telefon almak için artık kredi çekmek zorunda kalan vatandaşlara müjdeli haber, geçtiğimiz günlerde Ticaret Bakanlığı’ndan gelmişti. Cep telefonu satışlarındaki fiyatlara ilişkin sınırlamayı esneten Ticaret Bakanlığı’nın ardından bu karara paralel olarak alışverişlerde yapılacak olan taksitlendirme sayılarını güncelleyen BDDK ise, yeni kararını duyurdu. 

ÜÇ TAKSİT SINIRI 12 BİN TL’YE ÇIKTI 

cep-telefonu-alisverislerinde-taksit-sayisi-artti

Ticaret Bakanlığı’nın cep telefonu satışlarında telefon fiyatına ilişkin sınırını belirleyen düzenleme bugün Resmi Gazete’de yayınlandı. Bu düzenlemeye paralel olarak yeni bir karar alan BDDK da taksitlendirmelerin belirlendiği üst limitlerin değiştiğini yine Resmi Gazete aracılığıyla duyurdu. 

Resmi Gazete’de yer alan düzenlemeye göre, 5 bin TL’nin üzerindeki cep telefonu alışverişlerine uygulanan 3 taksit sınırında alışverişin tutarı yükseltildi. BDDK, yeni sınırı 12 bin TL olarak duyurdu. Yani, yapılan değişiklik sonrası 12 bin TL’nin üzerinde olan cep telefonları, artık 3 taksit ile satın alınabilecek. 

12 BİN TL ALDI VADE 12 AYA UZADI

Hyundai 2023 Ocak ayı fiyatları belli oldu! Bu modelde 6.500 TL indirim uygulanacak! Hyundai 2023 Ocak ayı fiyatları belli oldu! Bu modelde 6.500 TL indirim uygulanacak!

Üç taksit sınırının ardından 12 bin TL altında kalan cep telefonları için de durum netlik kazandı. Geçtiğimiz günlerde bu taksit sayısında da değişikliğe giden BDDK, yeni kararıyla birlikte yaptığı taksit artışını da hatırlattı. BDDK’nın kararına göre, 12 bin TL’nin altında olan cep telefonları 12 taksitle alınabilecek.

Öte yandan Resmi Gazete’de yayımlanan Ticaret Bakanlığı’nın perakende ticarette uygulanacak ilke ve kurallar hakkında yönetmelikte yaptığı düzenlemeye göre ise, yapılan tüm bu değişiklikler ve artan sınırdan yenilenmiş ürün niteliğindeki cep telefonları yararlanamayacak.