Son zamanlarda en çok konuşulan konulardan biri olan maaş zamları, asgari ücretliler için netleştikten sonra, bu ayın 15’inde zamlı maaşlarını alan memur ve memur emeklileri için de netleşti. Ancak hala yanıt bulmayan yeni adıyla 4A, eski adıyla SSK ve yeni adıyla 4B, eski adıyla Bağ-Kur emeklilerin alacağı zamlı maaş tutarları merak ediliyor.

Yüzde 30 zam aldıkları kesinleşen 4A ve 4B emeklilerine ilişkin açıklama geçtiğimiz günlerde Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) geldi. SGK’nın hizmete açtığı maaş hesaplama robotu kapsamında güncel ve zamlı maaşların hesaplanabileceğini duyuran SGK, yapılması gereken işlemleri açıklayan bir duyuru gerçekleştirdi. Aynı zamanda dileyen vatandaşların e-Devlet aracılığıyla da emekli maaşlarını öğrenebileceği ortaya çıktı.

MAAŞINIZI SGK ROBOTU ARACILIĞIYLA OTOMATİK OLARAK HESAPLAYIN

cevabini-buldu-2023-yili-emekli-maasi-nasil-hesaplanir

2023 yılında alacağı maaşı yüzdesel olarak hesaplamakta zorlanan emekli ve emekli adaylarına oldukça pratik bir uygulama sunan SGK, resmi sitesi aracılığıyla sağladığı maaş hesaplama robotunu bir süre önce hizmete kapattı. Yeni zamların hesaplanabilmesi için kısa süreliğine devre dışı kalan SGK’nın maaş hesaplama robotunun ne zaman aktif olacağı sorusu da vatandaşların merak ettiği sorular arasında yer almaya başladı.

SGK maaş hesaplama robotunun henüz aktif olduğuna ilişkin SGK’dan bir açıklama gelmemişken, gözler e-Devlet üzerinden verilen maaş hesaplama hizmetlerine çevrildi. Finans uzmanları, vatandaşların e-Devlet Kapısı içerisinde yer alan “4A Emekli Aylık Bilgisi”, “4B Emekli Aylığı Hesaplama”, “4C Emekli Aylık Ödeme ve Kesinti Bilgileri” gibi hizmetler ile de maaşlarını öğrenebileceklerini bildirdi.

EMEKLİ MAAŞINIZI HESAPLAMAK İÇİN ROBOTUN SORULARINA YANIT VERİN

Öte yandan SGK’nın hem 4A hem 4B hem de 4C emeklileri için sunduğu maaş hesaplama robotu, aynı zamanda emekli olunması halinde alınacak maaşı hesaplamaya da izin veriyor. SGK, bu sistemin yaklaşık bir değer hesaplayacağının unutulmamasını tavsiye ederken; kullanıcılarının birtakım bilgileri doldurarak, hesaplama işlemini yapması gerekiyor. Konuyla ilgili olarak SGK’nın resmi sitesinde yer alan maaş hesaplama robotunu kullanmak için şu adımları takip etmek gerekiyor:

O bankadan 20.000 TL destek almak için tek bir uygulama indirmeniz gerekiyor! O bankadan 20.000 TL destek almak için tek bir uygulama indirmeniz gerekiyor!

“Cinsiyetiniz, doğum tarihiniz ve hizmete başlama tarihinizle ilgili alanlarını doldurun. Maluliyetiniz var mı, erken yaşlanma var mı? kısımlarını evet ya da hayır olarak seçin. SSK prim ödeme gün sayınız, diğer sandıklara ait gün sayınız, askerlik/sanatçı gün sayınız fiili gün sayınız, yurt dışı gün sayınız, 3600 günün doldurulduğu tarih, gerekli bilgileri girip GÖNDER tuşuna bastıktan sonra karşınıza net bir tablo çıkacaktır.”