Cilt güzelliğinin çok daha önemli hale geldiği günümüzde hem kadınlar hem de erkekler, yüzlerine yaptırdıkları estetik dokunuşları artırdı. Daha genç görünmenin sırrı temiz ve bakımlı bir ciltten geçerken, güzellik merkezlerinin yeni ilacı peelingler oldu. Evde de kolaylıkla yapılabilecek olan peeling işlemleri için uzmanlar, birkaç öneride ve uyarıda bulundu.

Ölü cilt hücrelerini cildin dış katmanından uzaklaştırılması işlemine verilen isim olan peeling, doğru uygulanırsa cildin hava almasından daha parlak görünmesine kadar pek çok fayda sağlıyor. Güvenli bir peelingin anlamı ise, yapılan işlemin cilde zarar vermemesi ve kızarıklık ya da sivilcelere yol açmaması olarak tanımlanıyor. Hal böyle olunca da peeling yaparken birtakım detaylara dikkat etmek gerekiyor. Uzmanlar ise, bu konuda önemli uyarıları sık sık yapıyor. 

CİLT TİPİNE GÖRE PEELİNG SEÇMEK DOĞRU İŞLEMİN İLK ADIMI

cevap-buldu-dogru-peeling-nasil-yapilir

Cildi derinlemesine temizlediği için cilde nefes aldıran ve cilt yaşlanmasını erteleyen peeling işleminin doğru bir şekilde yapılması halinde uzmanlara göre, cilt sorunlarını azaltma üzerinde de etkisi oluyor. Doğru bir peelingin ilk adımı ise cildin sorunlarını doğru tespit etmek yani cildin tipini doğru belirlemek gerekiyor. Zira kuru ile yağlı cildin sorunları bir olmuyor. 

Evde yüzeysel olarak gerçekleştirilebilecek olan peelingi doğru adımlarla yapabilmek için cilt tipinize karar vermeniz son derece önemli. Örneğin, yüksek alkol içeren ürünler kuru ciltler için risk oluştururken; kuru cildin ihtiyacı nemlendirmeyi sağlayacak hindistan cevizi yağı, shea yağı veya seramid gibi ürünler içeren maskeler oluyor. Yağlı ciltler için ise uzmanlar; alfa veya beta asitleri, salisilik asit veya glikolik asit içeren ürünleri tavsiye ediyor. Kuru ciltler için haftada en fazla 2 peeling yapılabiliyorken; yağlı ciltler için uzmanlar haftada 5 peelinge kadar izin veriyor. 

Göbeğinizi eritmek için beslenme programınıza bu sebzeleri mutlaka alın! Göbeğinizi eritmek için beslenme programınıza bu sebzeleri mutlaka alın!

YÜZEYSEL TEMİZLİK İÇİN EV PEELİNGLERİ İDEAL 

Unutmamak gerekiyor ki, evde yapılan peelinglerin yüzeysel olması son derece önemli. Zira orta ve derin peelingler için bir uzmandan yardım almak cilt sağlığı için şart! Evde yapılan peelinglerde dikkat edilmesi gereken temel husus cilt tipini belirlemek, ardından bu tipe uygun ürünleri almak oluyor. Ürünleriniz hazırsa cildinize peelingi uygulamak için en doğru zaman hiç tartışmasız gözeneklerin açık olduğu ılık duş sonrası. 

Duş alacak vaktiniz yoksa gözenekleri açmak için peeling öncesi yüze buhar banyosu uygulamanız önemli, aksi halde istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz. Dışarıdan alabileceğiniz ürünler gibi evde kendi tipinize uygun peeling maskeleri de yapabilirsiniz. Bu maskeyi dudak ve göz çevresi hariç tüm yüze masaj yaparak uygulamak ve bir müddet bekletmek yeterli olacaktır. Hemen belirtelim: dirsek, el ya da ayaklar gibi pek çok yere de uygulanabilen peelinglerin 5 dakikadan fazla bekletilmemesi uzmanların tavsiye ettiği bir diğer önemli konu. Peelingi yıkadıktan sonra nemlendirici bir krem ile cildinizi rahatlatmayı da ihmal etmeyin.