Ekonomi piyasalarında gözlenen yukarı yönlü hareketlerin Eylül 2021 tarihinden bu yana devam ediyor olması, her alanda olduğu gibi üretim alanında da büyük sıkıntıların ortaya çıkmasına sebep oldu. Öncesinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sebebi ile sekteye uğrayan üretim kanalları, bu kez de zorlu ekonomik şartlar karşısında sıkıntıya düştü. 

Ülke sınırları içerisinde yapılan üretimin hem üreticinin hem de ülke ekonomisinin toparlanması adına göz ardı edilemeyen bir öneme sahip olması, içinde bulunulan bu zorlu dönem karşısında hükümet yetkililerini harekete geçirdi. Geçtiğimiz haftalarda üreticiler adına önemli açıklamalarda bulunan ve destek miktarlarının artırıldığına dikkat çeken Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, katıldığı bir canlı yayında ödemelere ilişkin müjdeli haberi verdi. 

4A 4B 4C BAĞKUR Memur SSK EYT emeklilerine müjde! 31 Ağustos tarihine kadar 10.000 TL ek ödeme hesaba yatacak 4A 4B 4C BAĞKUR Memur SSK EYT emeklilerine müjde! 31 Ağustos tarihine kadar 10.000 TL ek ödeme hesaba yatacak

MAZOT VE GÜBRE DESTEKLERİNİ DUYURDU!

ciftcilerin-dikkatine-tarim-ve-orman-bakani-kirisci-duyurdu-odemeler-hafta-sonuna-dogru-yat (2)

Dün NTV’de canlı olarak yayınlanan bir programa katılım sağlayan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, çiftçileri yakından ilgilendiren açıklamalarda bulundu. Daha önce duyurmuş olduğu mazot ve gübre desteklerine ilişkin ayrıntılı bilgiler veren Bakan Kirişçi, çiftçilerin yüzlerini güldüren bir müjdeli haber daha verdi. 

Canlı yayında önemli noktalara dikkat çeken Bakan Vahit Kirişçi, çiftçi desteklerine ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Üreticilerimizin büyük bir memnuniyeti bulunuyor. Finansman yönetimi konusunda güçlük çeken üreticilerimiz için ödemeyi 6 ay öne çektik. Ödemeler yalnızca gübre ve mazot alımlarında kullanılabilecek. İkinci olarak da nakit ihtiyacının faizsiz olarak karşılanabilmesi için 100 bin TL olan kredi limitini 200 bin TL’ye yükselttik. Mazot ve gübre destekleri ise hafta sonuna doğru hesaplara aktarılacak.”

PRİMLER ARTTI!

Konuşmasının devamında et ile süt fiyatlarına ve bu noktada üreticiye verilecek olan desteklere de değinen Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, şu ifadeleri kullandı: “Et ve süt fiyatlarının artışı konusunda altı çizilmesi gereken nokta, üretim planlaması. Bu konuda geliştirmiş olduğumuz uygulamalarımız vara. Et ve Süt Kurumu sözleşmesi kapsamında yapılan besicilik çerçevesinde alım ve fiyat garantisi veriliyor. Süte gelince ise dünya genelinde olağanüstü bir dönem yaşanıyor. Hayvancılık ile ilgili biz daha iyiyi yapabilmenin gayreti içerisindeyiz. Süt hayvancılığı bu noktada olmazsa olmazdır. Son yapmış olduğumuz uygulamada 8,5 TL olarak açıklandı. Biz primi 50 kuruş daha arttırarak 9 TL’ye yükseltmiş olduk.”