ABD Başkanı Joe Biden'ın California'daki etkinlikte yaptığı konuşmada Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’e “diktatör” demesine Çin'den tepki geldi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning başkent Pekin’de gerçekleştirdiği basın toplantısında, Biden’ın açıklamalarının "oldukça absürt ve sorumsuzca" ifade etti. Mao, Biden’ın yorumlarının olgulara tamamen aykırı olduğunu, diplomatik protokolü ve Çin’in siyasi onurunu ciddi şekilde ihlal ettiğini belirtti. Mao, "Açık bir siyasi provokasyon. Çin bundan büyük memnuniyetsizlik duyuyor ve buna şiddetle karşı çıkıyor" ifadelerini kullandı. Şubat ayında Çin’e ait balonun ABD'nin hava sahasına girmesinin kaza olduğunu savunan Mao, "ABD, meseleyi sükunetle ve profesyonelce ele almalıydı. Ancak olguları tahrif etti ve olayı abartarak güç kullandı. Böylelikle zorba ve hegemonyacı karakterini de ifşa etti" dedi.

Rusya: "Tansiyonu düşürme yönündeki çabalarla çelişiyor"

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da konuya ilişkin açıklamasında, Biden’ın sözlerinin ABD Dışişleri Bakanı Blinken’ın Pekin ile tansiyonu düşürme yönündeki çabalarıyla çeliştiğini belirtti. Bu durumun ABD dış politikasının birbiriyle çelişen tezahürleri olduğuna ifade eden Peskov, "Yine de bu onları ilgilendirir. Bizim ABD ile kendi kötü ilişkilerimiz, Çin ile de kendi iyi ilişkilerimiz mevcut" dedi.

Biden'ın "diktatör" benzetmesi

ABD Başkanı Biden konuşmasında, Şubat ayında ABD hava sahasında düşürülen Çin’e ait casus balondan bahsederek, “Xi Jinping'in içi casus ekipmanıyla dolu o balonu düşürdüğümde çok üzülmesinin nedeni, onun orada olduğunu bilmemesiydi. Ciddiyim. Ne olduğunu anlamadıklarında bu, diktatörler için büyük bir utançtır" ifadelerini kullanmıştı.

Ayçiçek yağı fiyatları düşüyor! Kaçırmayın Ayçiçek yağı fiyatları düşüyor! Kaçırmayın

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Blinken’ın 18-19 Haziran'da Çin’e yaptığı ziyarette Xi Jinping ile de görüşmüştü. Ziyaret, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ilişkilerde yumuşama eğilimi görülebileceği şeklinde değerlendirilmişti.