Gelişen teknoloji ile birlikte yalnızca iş hayatları veya hizmet alınan diğer alanlar değil gündelik hayat akışı içerisinde tercih edilen yaşama biçimi de giderek dijitalleşmeye başladı. Akıllı telefonların ve diğer akıllı cihazların kullanımlarının artması ile birlikte kişisel veriler, şahsa ait özel fotoğraflar ve daha pek çok öge dijital ortamlarda yer almaya başladı. Bu verilerin ve diğer içeriklerin dolandırıcıların ve diğer kötü niyetli kişilerin ellerine geçmemesi amacı ile hem uygulama sahiplerinden hem de devlet kanallarından kişisel verilerin güvenliğini sağlamak amacı ile çalışmalar yürütülmeye başlandı.

Bir T.C. kimlik numarasının bir başkasının eline geçmesi ile birlikte yapılabilecek onlarca dolandırıcılık türü varken halkı bu durumlara karşı korumak isteyen devlet yetkilileri, geçtiğimiz yıllarda konuya ilişkin önemli bir adım atarak yeni nesil, güvenliği artırılmış ve taklit edilmesi mümkün olmayan çipli kimlik kartlarını hayata geçirdi. Bunun ile birlikte “3’ü Bir Arada” ismini vermiş olduğu projeyi de gerçek hayata entegre eden devlet yetkililerinden sonra Türkiye İstatistik Kurumu’ndan yeni veriler gelmeye başladı. 

Kripto Cüzdan Nedir? KuCoin Wallet Kripto Cüzdan Nedir? KuCoin Wallet

2018 YILINDAN BERİ YÜRÜRLÜKTE!

cipli-kimlik-kullananlarin-sayisi-70-milyonu-asti-3u-bir-yerde-projesi-ile-ehliyetler-kimli (2)

2 Nisan 2018 tarihi itibari ile yürürlüğe giren 3’ü Bir Arada Projesi, vatandaşlardan ilgi görmeye devam ediyor. Çipli kimlik, yeni nesil sürücü belgesi ve özel malzemelerden üretilmiş pasaportlar, hizmet noktalarında önemli bir talebin oluşmasını sağladı. 

Türkiye İstatistik Kurumu’ndan gelen verilere göre nüfus müdürlüklerinde 2018 yılından bu yana toplamda 23 milyon kişiye yeni nesil kimliklere ve pasaportlara ilişkin hizmet verilmiş olduğu öğrenildi. 15 Kasım 2022 tarihinde açıklanan verilere göre sene başından bu yana 9 milyon 721 bin 815 kişiye çipli kimlik kartı, 2 milyon 876 bin 179 kişiye yeni nesil pasaport ve 4 milyon 922 bin 807 kişiye de yeni nesil sürücü belgesinin düzenlediği bilgileri kaydedildi.

ÜCRETSİZ HİZMET!

“Hayat Kimliğinle Güzel Projesi” kapsamında çipli kimlik kartlarına sürücü belgesi de tanımlanmayan başlandı. Yapılan açıklamaya göre tek kartta hem kimlik bilgilerini hem de sürücü bilgilerini taşımak isteyenlere, nüfus müdürlüklerinden randevu almaları durumunda ücretsiz hizmet verileceği bilgisi kaydedildi.