Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından esnaf kredisine dair yeni detaylar paylaşıldı. Başvuru şartları ve tarihi Kabine Toplantısı sonrasında açıklanan kredi kapsamında oranlar ve cazip geri ödeme seçenekleri ise dikkat çekiyor. 

Eşten dosttan borç para aramayın! Garanti BBVA Bankası faizsiz 20.000 TL borç para gibi kredi veriyor Eşten dosttan borç para aramayın! Garanti BBVA Bankası faizsiz 20.000 TL borç para gibi kredi veriyor

Esnaf kredisi kapsamında yapılan düzenlemede kredilerde alt limit 350 bin TL, üst limit ise 500 bin TL’ye çıkarılmıştı. Bir yandan salgın, diğer yandan savaş şartlarının ortaya çıkardığı durumlara bağlı olarak zorlu süreç yaşayan esnaf ve sanatkarlar ile girişimciler için avantajlı kredi fırsatları sunulacağı duyurulmuştu. 

ESNAF KREDİSİ FAİZ ORANLARI 

Pandemi sürecinin ardından patlak veren enflasyon ve savaş koşulları gibi nedenlere bağlı olarak birçok işletme zor duruma düştü. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Kabine Toplantısı sonrasında esnaf kredilerine dair yeni düzenlemeler açıklandı. 

Esnaf ve sanaatkarlara kullandırılacak kredi kapsamında esnaf kredisi faiz oranları yüzde 7,5 olarak açıklandı. Avantajlı vade seçenekleriyle kullandırılacak kredi kapsamında rahat bir ödeme imkanı sağlanacak. Genç girişimciler için kredi limitleri ise yükselti. Takibe düşen esnafa ise 6 aya kadar geri ödemesiz olmak üzere 36 ay vadeli borcunu tasfiye imkanı verilecek. 

ESNAF DESTEK KREDİSİ BAŞVURUSU NE ZAMAN YAPILACAK?

cumhurbaskani-aciklamisti-esnaf-kredisinde-oranlar-belli-oldu-iste-esnaf-kredisi-detaylari- (2)

Esnaflara verilecek düşük faizli ve uygun vade seçeneklerine sahip kredi paketine başvuruların yakın zamanda başlaması bekleniyor. Başvuru tarihlerine ilişkin henüz resmi bir açıklama bulunmuyor. Ancak Halkbank esnaf kredisi paketinin kısa zaman içinde duyurulması bekleniyor. 

60 AY VADELİ ESNAF KREDİSİ 

Esnaf kredisinde avantajlı faiz oranlarının yanı sıra rahat bir ödeme dönemi elde edilmesi için cazip vade seçenekleri de sunuluyor. Bu kapsamda 60 aya kadar vade seçenekleri sunulacak. Kredi çekmek istenen kooperatife şahsen başvuru yapmak ve TESKOMB’a bağlı başka bir kooperatife üyeliği bulunmamak gibi şartlar aranacak. Esnaflara ve genç girişimcilere verilen kredi limitlerinde de artışa gidilmesi bu dönemde birçok kişinin avantajlı kredi seçeneklerinden yararlanmasını sağlayacak.