Son yıllarda birçok vatandaşın hayatını kaybetmesine sebep olan maden kazalarında düşüş gözlenirken 14 Ekim 2022 tarihinde Bartın’ın Amasra ilçesinden gelen haber ülkeyi yasa boğdu. Amasra’da bulunan maden ocağında yaşanan grizu patlaması sonucunda onlarca maden emekçisi hayatını kaybetti. 

Bartın’ın Amasra ilçesinde bulunan maden ocağında gerçekleşen grizu patlaması sonucunda yerin -300 ile -350 kot altında bulunan maden işçileri resmen kabusu yaşadı. Bölgeye hızlı bir şekilde ulaşan yardım ekiplerinin çalışmalarının ardından maden ocağında bulunan bazı işçilerin cansız bedenlerine ulaşıldı. Görev esnasında geçirdikleri kaza sonucunda hayatlarını kaybetmiş olan işçiler ile birlikte tüm ülke derin bir yasa gömülmüşken her biri farklı bir hayat hikayesine sahip olan madencilerin geride kalan aileleri için yardım çalışmaları başlatıldı. 

Maden ocağında yaşanan patlamanın hemen ardından bölgeye intikal eden hükümet yetkilileri gereken çalışmaların sürdürüldüğünü ve daha fazlasının da yapılmaya devam edileceğini belirtirlerken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan da konuya ilişkin açıklama geldi. 15 Ekim 2022 tarihinde patlamanın yaşandığı maden ocağına giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının hemen ardından şehit olan madencilerin aileleri için nakdi yardımların yapılacağını ifade etti. 

41 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ!

cumhurbaskani-erdogan-acikladi-maden-patlamasinda-hayatini-kaybeden-madencilerin-ailelerine (2)

14 Ekim 2022 tarihinde Bartın’ın Amasra ilçesinde bulunan maden ocağında yaşanan grizu patlaması, milyonları yasa boğdu. Ekmeğini yerin kilometrelerce kat altından çıkaran maden emekçilerinin yaşadığı patlama sonucunda 41 kişinin hayatını kaybettiği bilgisine ulaşıldı. Bölgeyi ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başlatılan soruşturma kapsamında olayın sorumlularının tek tek bulunacağını ifade etti. 

KABİNE TOPLANTISINA İŞARET ETTİ!

Eşten dosttan borç para aramayın! Garanti BBVA Bankası faizsiz 20.000 TL borç para gibi kredi veriyor Eşten dosttan borç para aramayın! Garanti BBVA Bankası faizsiz 20.000 TL borç para gibi kredi veriyor

Patlamanın gerçekleşmiş olduğu maden ocağına giden ve orada da konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şehit olan maden emekçilerinin ailelerine maddi desteğin verileceğini ifade etti. Kabine toplantısından sonra kararın netleşeceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan devletin 500+500, Aile Bakanlığı’nın 50, sendikanın 200 ve Çalışma Bakanlığı’nın 100 bin TL’lik destekte bulunacağını açıkladı.