2019 yılının son günlerinde Çin’in Wuhan kentinde görülen sonrasında ise 2020 yılının başı itibari ile nerede ise tüm dünya ülkelerine yayılan koronavirüs, Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklaması ile birlikte pandemi olarak değerlendirildi. Salgının ilk dönemlerinde virüsün öldürücülük oranının yüksek olması ve henüz kesin bir korunma yönteminin bulunmamış olması, ülkelerin kapanma kararları almalarına sebep oldu. Bu duruma ek olarak ülke içlerinde de sokağa çıkma yasağı kararları uygulandı. 

Pandemide alınan kapanma kararlarına bağlı olarak üretim ve ticaret alanlarında da büyük bir durgunluk yaşandı. Bu durum bazı ürünler için tedarik problemlerine sebep olurken bu durumu fırsat bilen bazı kötü niyetli insanlar fahiş fiyat artışı kararları alarak zaten zor durumda olan tüketiciyi daha da zor bir duruma doğru sürükledi. 

Koronavirüs salgını ile başlayan ve bugün ekonomik alanda yaşanan olumsuz gelişmeler ile birlikte devam eden fahiş fiyat uygulamaları, hükümet yetkililerini harekete geçirdi. Sık aralıklar ile marketleri denetleyen Ticaret Bakanlığı, pandeminin başlangıcından bu yana 5 milyon TL’yi aşkın para cezası kesti. Ancak para cezaları dahi bazı marketleri fahiş fiyat artışı kararlarından döndüremedi.

Geçtiğimiz senenin sonundan bu yana zorlu ekonomik şartlara karşı mücadele eden ve alım güçleri düşen vatandaşlar, market ürünlerinin fiyatlarına uygulanan yüksek oranlı zamlara tepki gösterirken beklenen açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi. Katar dönüşü yaptığı açıklamada farklı cezai uygulamaların olacağına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a konu ile ilgili olarak yeni bir öneri geldi. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN FAHİŞ FİYAT ARTIŞI AÇIKLAMASI!

cumhurbaskani-erdogan-fahis-fiyatlar-icin-farkli-uygulamalar-olacak-demisti-ilk-oneri-geldi

Dünya Kupası sebebi ile Katar’a giden ve dönüşte de önemli açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, fahiş fiyat artışlarına karşı kesilen para cezalarının bazı kişileri ıslah etmediğine dikkat çekti. Bu sebep ile farklı uygulamalar olacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk kabine toplantısında bu konunun masaya yatırılacağını ifade etti.

Asgari ücret ara zam kararı Resmi Gazete'de Asgari ücret ara zam kararı Resmi Gazete'de

İLK ÖNERİ GELDİ!

Fahiş fiyat artışı uygulayan marketler için nasıl bir cezai sistemin yürürlüğe gireceği merak edilirken ilk öneri Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar’dan geldi. Çakar, ürün fiyatlarının yasal olarak sınırlandırılması gerektiğini belirterek en fazla yüzde 10 kar elde edilecek düzeyde düzenleme yapılmasını teklif etti. Ayrıca Çakar “aracıların ortadan kaldırılması lazım” ifadelerini de kullandı.