Düzenli ve dengeli beslenmenin ne kadar önemli olduğu günümüzde bu alanda artan mesleklerden de anlar hale geldik. Sadece vücut sağlığı açısından değil, zihin sağlığı açısından da son derece önemli olan düzenli ve dengeli beslenme, beynin gelişimine katkı sağlayan ve daha zinde olmayı beraberinde getiren önemli bir faktör. Bu nedenle uzmanlar özellikle bazı besinleri zihin gelişimi için beslenme listenize almayı tavsiye ediyor.

Uzmanların sıklıkla beslenmeye ilişkin verdiği önerilere bir yenisi daha eklendi. Bu kez beynin gelişimi için tüketilmesi gereken gıdaları açıklayan uzmanlar, özellikle bazı besinlerin zihne nasıl katkı sağladığını anlattı. İşte zihne iyi gelen besinler ve zihin gelişimi için beslenme tüyoları…

BEYNİN GELİŞİMİNDE BESLENME ÖNEMLİ

Uzmanların önerileri arasında yer alan antiinflamatuar ile antioksidan etkiye sahip olan yaban mersini, beynin gelişimini etkiliyor. Beyin yaşlanması riskini azaltan yaban mersinin yanı sıra B vitaminleri ve kolin açısından zengin olan yumurta da beyin gelişimi ve sağlığında son derece önemli. Yumurta ise depresyon ve bunama riskini azaltmasıyla beyin sağlığına katkı sağlıyor.

Bilindiği üzere omega 3 açısından zengin olan yağlı balıklar, beyin gelişimin her evresinde görev oluyor. Yağlı balıklar arasında alabalık, somon ve sardalya gibi balıklar var. Portakal, dolmalık biber, kivi, domates ve çilek gibi bazı meyveler, beyin hücrelerinin ölmesinin önüne geçmesi açısından uzmanlara göre beslenme listelerinin olmazsa olmazı.

BEYİN FONKSİYONLARINI DA BESLENMEDEN ETKİLENİYOR

daha-zeki-olmak-icin-bu-yiyeceklere-ihtiyaciniz-var-iste-liste

Beynin gelişiminin yanı sıra beynin fonksiyonları ve bu fonksiyonların hızı da beslenmeden etkileniyor. Bu nedenle hafızayı geliştiren brokoli, karalahana, ıspanak ve lahana gibi yapraklı yeşillikler kesinlikle beslenme listenizde yer alması gereken besinler oluyor. Gelişmiş bilinç ve keskin hafıza için fındıktan destek almanız gerekirken; kabak çekirdeği ise içindeki çinko, magnezyum, bakır ve demir ile sinir sinyallerine çok iyi geliyor.

Borcu olanlar dikkat, yapılandırma haberi pazartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelecek! Borcu olanlar dikkat, yapılandırma haberi pazartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelecek!

Listenin sonunda ise zerdeçal ve tam tahıllar ver. Zerdeçal kan ve beyin bariyerini geçmesiyle bilinen bir baharatken, bu baharat daha az depresyonu garanti ediyor. Tam tahıllar ise  beyin fonksiyonlarını korumada ve nörodejenerasyonu önlemede son derece etkili oluyor.