Türkiye’de artan hayat pahalılığı ve enflasyon gibi nedenlere bağlı olarak yoksul vatandaşları korumayı hedefleyen yasal düzenlemelere de ağırlık verildi. Torba yasa kapsamında yoksul, engelli ve muhtaç vatandaşlara yönelik birçok düzenlemenin olduğu ifade ediliyor. Gelir durumu asgari ücretin üçte ikisinden az olan vatandaşa koruma desteği sağlanacak. 

YOKSULLARA KORUMA KALKANI GELİYOR!

Son dönemde Türkiye’de devam eden yüksek enflasyon ve artan hayat pahalılığı ile birçok vatandaş zor duruma düştü. Bu sorunun aşılmasına yönelik Türkiye Büyük Millet Meclis’i de konuya ilişkin çalışmalara başladı. Hükümet tarafından Meclis’e sunmak için hazırlanan torba yasa kapsamında yoksul, engelli ve muhtaç vatandaşlara yönelik düzenlemeler dikkat çekiyor. 

AK Parti grubu tarafından hazırlanan 40 maddelik ekonomi paketine eklenmesi beklenen düzenlenme ile toplum tabanında yoksulluk ile yoksunluk arasında bir koruma bandı oluşturulması hedefleniyor. Bu düzenlemeye göre asgari ücretin üçte biri ile üçte ikisi arasında geliri olan vatandaşların, gelirinin asgari ücretin üçte birinin altına düşmemesi için koruma programı uygulanacak. 

KYK ve İCRA BORÇLARI DA YASADA YER ALACAK!

4A 4B 4C BAĞKUR Memur SSK EYT emeklilerine müjde! 31 Ağustos tarihine kadar 10.000 TL ek ödeme hesaba yatacak 4A 4B 4C BAĞKUR Memur SSK EYT emeklilerine müjde! 31 Ağustos tarihine kadar 10.000 TL ek ödeme hesaba yatacak

dar-gelirli-milyonlarca-vatandasa-mujde-torba-yasada-duzenlemeye-gidildi (2)

Pek çok vatandaşı ilgilendiren torba yasa kapsamında bir süredir gündemde olan KYK ve icra borçlarına yönelik de düzenlemelerin yer alması bekleniyor. Kredi Yurtlar Kurumu’na borcu olan gençlerin borçlarının faizlerinin silinmesi, 5 Ağustos 2022’den önce icra takibi başlatılan 2 bin lira ve altındaki alçakların tasfiyesi gibi önemli konulara da bu kapsamda yer verilecek. Diğer detaylar ise merak ediliyor.  

TARTIŞMA YARATAN MADDE TORBADAN ÇIKARILDI!

Torba yasa kapsamında düşük gelirli vatandaşların korunması, KYK borçları ve icra borçlarına yönelik maddeler dikkat çekerken yurt dışı çıkış harcına yönelik hazırlanan madde ise tartışma yaratmıştı. 150 TL’den 300 TL’ye yükseltilmek istenen yurt dışı çıkış harcını düzenleyen maddenin torba yasadan çıkartıldığı ifade edildi.