2023 cumhurbaşkanlığı seçimleri siyaset koridorlarına yoğun bir çalışma sürecinin başlamasına sebep olurken Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı tarafından yürütülen çalışmalar da seçmenler tarafından yakın takip altına alındı. Daha önce yapmış olduğu açıklamada bu sene son kez aday olacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cumhur İttifakı çalışmalarını sık sık paylaşırken 6 siyasi partiden oluşan Millet İttifakı’nın halen bir aday açıklamamış olması kafaları karıştırdı.

Son düzenlenen Millet İttifakı toplantısının ardından bu kez adayın açıklanacağı tahmin edilirken 9 saat süren toplantıdan yine bir ismin çıkmaması, bazı seçmenlerin tepkilerine sebep oldu. Son günlerde konuya ilişkin yapmış olduğu açıklamalar ile dikkatleri üzerine çeken Millet İttifakı liderlerinden Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, adayı bilerek açıklamadıklarını, önceliklerinin işleyişi belirlemek olduğunu ifade etti. 

Bir kentte ekmek fiyatı şaşırttı! Bir kentte ekmek fiyatı şaşırttı!

Ahmet Davutoğlu’nun geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu “6 lider de cumhurbaşkanı ile aynı yetkiye sahip olacak” açıklaması gündeme bomba gibi düşerken sonrasında “hepsi cumhurbaşkanı yardımcısı olacak” şeklinde bir düzeltme yapan Davutoğlu, kafaları karıştırdı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerine oldukça kısa bir zaman kala bir canlı yayına daha konuk olan Davutoğlu, bu kez de eleştirilen oy yüzdesine karşılık önemli açıklamalarda bulundu. 

“MASADAN AYRILALIM!”

davutoglunun-masadan-ayrilalim-o-zaman-aciklamasi-olay-oldu (2)

Katılmış olduğu son canlı yayında seçime ve altılı masaya yönelik önemli açıklamalarda bulunan Ahmet Davutoğlu, oy yüzdesi ile ilgili olarak gelen eleştirilere şu şekilde tepki gösterdi: “Biz siyaseti bu çok bilmişlere bırakalım ‘Şunun oy oranı bu’ desin. Biz çıkalım mesela o zaman masadan. Saadet Partisi’nin de oy oranına bakılsın. Demokrat Parti’ninkine de bakılsın. Ayrılalım, seçim mi kazanacaksınız? Yüzde 1,5 arasında. Yüzde 1,5 ile de seçimi kaybedersin, yüzde 49,5 ile de.”

“DAVUTOĞLU’NU TATMİN ETMEK KOLAY DEĞİL!”

Davutoğlu’nun sert çıkışı üzerine açıklama yapan TDP Genel Başkanı Yardımcısı Avukat Muzeffer Nerse, şu ifadeleri kullandı: “Davutoğlu bu ülkenin başbakanlığını da yaptı. Erdoğan, AK Parti’nin genel başkanlığını da başbakanlığını da ona verdi. Davutoğlu bunlar ile bile tatmin olmadı. Davutoğlu’nu bir şekilde tatmin edebilmek kolay değil. Kimse Davutoğlu’na ‘Oy oranı üzerinden konuşma’ demedi.”