Eylül 2021 tarihinde sürpriz bir atılım ile oklarını yukarı yöne çeviren ve hızla yükselmeye başlayan dolar kuru, beraberinde euro kuru başta olmak üzere diğer kurları ve altın fiyatlarını da hareketlendirdi. Para piyasalarında ve altın piyasasında ortaya çıkan ani ataklara karşı harekete geçen Türkiye Cumhuriyeti Bankası önce faizleri 100 baz puan indirerek piyasalara direkt olarak müdahale etti, sonrasında ise dengelerin değişmemesi ile birlikte aralık ayına kadar toplamda 500 baz puanlık faiz indirimi kararı verdi. 

Merkez Bankası tarafından verilen tüm faiz indirimi kararlarına rağmen gerilemeyen para piyasaları ve altın piyasası, gündelik hayat akışına yüksek oranlarda zamların yansımasına sebep oldu. Bu durum TL’nin giderek daha fazla değer kaybetmesine yol açarken aralık ayının ortasına açıklanan yeni ekonomik model kapsamında döviz kurlarında ve altın fiyatlarında sert bir gerileme yaşandı.

Enflasyonu da direkt olarak arttıran tüm bu olumsuz gelişmelerin yeni ekonomik model kararı ile geride kalacağını ümit eden vatandaşlar, karardan kısa bir süre sonra tekrar hareketlenen piyasalar karşısında hayal kırıklığı yaşadı. Bu durum karşısında vatandaşların bütçelerini koruma altına almak isteyen yetkililer, Ocak 2022 tarihinde yüzde 50,5’lik asgari ücret zammına işaret etti. Tarihin en yüksek asgari ücret zammı olarak kayda geçen yüzde 50,5’lik maaş artışı ilk etapta vatandaşların yüzlerini güldürse de enflasyon karşısında zam tutarları da kısa bir süre içerisinde eridi. 

Enflasyon artışına bağlı olarak temmuz ayının başında yüzde 30’luk bir ara zam kararı veren yetkililer, asıl zam için ocak ayına işaret etti. İlk kez ara zam alarak bu sene içerisinde toplamda yüzde 85 oranın zamlanan asgari ücretin yeni dönemde kaç TL olacağı, merak edilmeye başlandı. 

KOMİSYON TOPLANMA TARİHLERİ BELLİ OLDU!

dengeler-degisecek-2023-asgari-ucret-zammi-icin-calismalar-basladi-komisyon-o-tarihlerde-to (2)

Asgari Ücret Belirleme Komisyonu’nun 2023 Ocak ayı asgari ücret zammı için görüşmelere başlayacakları tarihler belli oldu. İşveren, işçi ve komisyon üyelerinin 7- 8- 9 Aralık tarihlerinde bir araya gelecekleri, sene bitmeden 4’üncü bir toplantı daha yapılacağı ve nihayetinde yeni zammın açıklanacağı bildirildi. 

OCAK 2023 ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE KADAR OLACAK?

BİM indirimleri başladı: 5 kilosunu 99 TL'ye düşürdü BİM indirimleri başladı: 5 kilosunu 99 TL'ye düşürdü

Asgari ücret zammının belirlenmesine günler kala yeni tutarın kaç TL olacağı merak edilmeye başlandı. Konuya ilişkin net bir açıklama yapmak mümkün olmasa da hükümet yetkililerinin açıklamaları doğrultusunda çıkarılan sonuca göre ocak ayı zammının enflasyon üzerinde olacağı tahmin ediliyor.