Düzce geçtiğimiz gece gün ışımasına saatler kala 5.9 şiddetinde bir depremle sarsıldı. Zeminin nispeten daha yumuşak olması nedeniyle fazlasıyla hissedilen deprem büyük bir korku ve panik ortamı yarattı. Depremin yarattığı korku yetmezmiş gibi depremzedelere bir kötü haber de Meteoroloji'den geldi. Yapılan değerlendirmelere göre Düzce'de 2 gün sürecek şiddetli yağış bekleniyor. 

Merkez üssü Düzce'nin Gölyaka ilçesi olan 5.9 şiddetindeki deprem çevre illerden de hissedildi. Geniş bir alana yayılan sarsıntı, ösellikle Düzce'de vatandaşların panikle kendilerini sokaklara atmasına neden oldu. Şans o ki deprem, hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği günlerde meydana geldi. Buna rağmen sabah sabah saatin 04:08 olması dolayısıyla geceyi dışarda geçiren vatandaşlar bir nebze olsun soğukla da mücadele etmek zorunda kaldı. 

A101 indirimleri başlattı! Listeye bakmadan çıkmayın A101 indirimleri başlattı! Listeye bakmadan çıkmayın

Depremin gerçekleşmesinin ardından hiç vakit kaybetmeden harekete geçen UMKE, AFAD ve Kızılay ekipleri, depremi yaşayan ve korkuyla kendini sokağa atan vatandaşların yardımına koştu. Bölgede battaniye ve su gibi insani ihtiaçlar dağıtılırken, kurulan mobil aşevleri de vatandaşlarımızın sıcak yemek yemesine olanak sağladı. 1'i ağır olmak üzere 70'e yakın vatandaşımız yaralanırken, olayın tek teselli verici yanı ise hayatını kaybeden kimsenin olmayışı oldu. 

Depremin ardından 100'den fazla artçı sarsıntı gerçekleşti. 5.9 ile sallanan vatandaşlar, sürekli devam eden artçılar nedeniyle evlerine giremez oldu. Yetkililer de bir süre orta veya ağır hasarlı yağı varsa bu yapılara girilmemesi konusunda vatandaşları uyardı. Vatandaşlar hava sıcaklığının mevsim normallerinin birkaç derece üzerinde seyretmesinin de yardımıyla kimi yerlerde ateş yakarak, kimi yerlerde ise dağıtılan battaniyeler sayesinde dışarda kalabildi. Ancak kötü haber Meteoroloji'den geldi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre deprem bölgesinde başlayacak olan sağanak yağışın, zaman zaman etkisini artırarak pazar gününe kadar devam etmesi bekleniyor. Etkili sağanak yapış ile birlikte sel, su baskını ve taşkınlar yaşanabilir. Bunun yanında yağışların etkisiyle hava sıcaklıklarında da ciddi bir düşüş yaşanması bekleniyor.

Yetkililerin açıklamalarına göre Düzce'de yaşanan 5.9 şiddetindeki deprem herhangi bir yapıda ağır hasara yol açmadı. Birkaç ahır benzeri yapı haricinde göçük de yaşanmadı. Ancak bölge halkı hala diken üstünde. Meteoroloji'den gelen sağanak yağış uyarısıyla birlikte vatandaşlar korku yaşasa da çaresiz evlerine girmek zorunda kalacak.