Ocak ayına girilmesi ile birlikte kameraların karşısına geçerek bakanlığın senelik çalışma planına ilişkin kamuoyunu bilgilendiren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, bu sene ilk olarak 3600 ek gösterge konusunun ele alınacağını ve kamuda hem hiyerarşik hem de maaş anlamında çeşitli düzenlemelerin yapılacağını ifade etmişti. Nitekim öyle de oldu. 2022 yılının başında başlayan ve haziran ayına kadar devam eden 3600 ek gösterge düzenleme çalışmaları, Meclis’ten geçerek resmen yasalaştı. 

Haziran ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sunulan ve sonrasında da Meclis’ten geçen 3600 ek gösterge düzenlemeleri ile birlikte ek göstergesi olmayan personellere dahi 600 puan tamamlandı. Memurların ve memur emeklilerinin maaşlarını da direkt olarak etkileyecek olan bu düzenleme çalışmaları Ocak 2023 tarihi itibari ile yürürlüğe girecekken Memur- Sen’den yeni bir adım geldi. 

Dün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’i makamında ziyaret eden Memur- Sen Başkanı Önder Kahveci, toplantı çıkışında kameraların karşısına geçerek görüşmeye dair bilgilendirmeler yaptı. 

3600 EK GÖSTERGEDE YENİ TALEPLER!

devletin-zirvesinde-3600-ek-gosterge-ziyareti-tum-sozlesmeliler-kadroya-mi-gececek-yetkili- (2)

MEB 5000 sözleşmeli personel alımı yapacak! İşte kadro dağılımı, KPSS puanı, şartlar ve detaylar MEB 5000 sözleşmeli personel alımı yapacak! İşte kadro dağılımı, KPSS puanı, şartlar ve detaylar

Dün Bakan Bilgin’i makamında ziyaret eden ve hem 3600 ek göstergeye hem de sözleşmeli personellerin kadro hakları ile ilgili taleplerde bulunan Memur- Sen Başkanı Önder Kahveci, toplantı çıkışında kamuoyunu bilgilendirdi. 3600 ek göstergede mesafe kat edildiğini ifade eden Kahveci, şu ifadeleri kullandı: “3600 ek gösterge, 4 meslek grubu ile kısıtlı kalmadı. Bu noktada kademeli olarak ek gösterge artırımı oldu. Meslek gruplarının eğitim durumlarına ilişkin de gelişmeler yaşandı. Şu an geldiğimiz nokta itibari ile birinci dereceden olan kamu çalışanlarının da ek göstergesinin 3 bin 600 olmasını istiyoruz. Bakan Bilgin de bu talebimizi makul karşıladı.”

VERGİ TALEBİ DİKKAT ÇEKTİ!

Memurlara sunulan sosyal yardım hizmetlerine ilişkin bir güncelleme yapılmadığına değinen Kahveci, şu ifadeleri kullandı: “İşçilerin yemek ödemeleri 55 TL’ye yükseldi. Ancak memurlarda bir değişiklik olmadı. Bu noktada kira ve ulaşım yardımları gündeme alınmalı.” Önder Kahveci ek olarak Bakan Nebati’den de randevu talep ettiklerini ve vergi diliminin yüzde 15’te sabitlenmesini istediklerini ifade etti.