Gün be gün gelişen ve buna bağlı olarak da hem değişen hem de değiştiren teknoloji, gündelik yaşam alışkanlıklarının da farklı kategoriler altında değerlendirilmesine katkı sağladı. Bu kapsamda hem ülke yönetimlerinden hem de yönetimlere bağlı olarak hizmet veren kurumlardan dijitalleşme adımları haberleri gelirken geçtiğimiz günlerde resmen açıklanmış olan 2023 Yılı Çalışma Programı kapsamında yeni dönemde e- hizmet sayısının artacağına işaret edildi. 

e- devlet sisteminin geliştirilmesi ile birlikte vatandaşların birçok resmi işi sistem üzerinden online olarak yürütebilmelerine olanak sağlandı. Hem zamandan tasarruf edilmesini hem evrakların daha güvenli bir şekilde saklanmasını hem de kamu kurum ve kuruluşlarında oluşan uzun kuyrukların ortadan kaldırılmasını sağlayan e- devlet sisteminin yeni yıl ile birlikte kapsam genişleteceğini ve ek hizmetler ile vatandaşlara kullanımlarına sunulacağını belirten 2023 Yılı Çalışma Programı, büyük merak uyandırdı.

2023 YILI E- DEVLET SİSTEMİ HEDEFLERİ AÇIKLANDI!

dijitallesme-basladi-e-devlet-sisteminin-kullanicisi-sayisi-70-milyona-ulasacak-yeni-hizmet (2)

Geçtiğimiz günlerde açıklanan ve devlet hizmetlerine ilişkin pek çok ayrıntılı bilgiyi içeren 2023 Yılı Çalışma Programı’nda e- devlet sistemine de yer verildi. Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren yeni değişiklikler, gündemde büyük yankı uyandırmayı başardı. 

Reuters'tan Merkez Bankası analizi: Büyük fırsat kaçırıldı Reuters'tan Merkez Bankası analizi: Büyük fırsat kaçırıldı

Açıklanan yeni programda şu an e- devlet sistemine kayıtlı olan kişi sayısının 60 milyonu aşmış olduğu, sene sonuna doğru ise kullanıcısı sayısının 61 milyonu bulacağının öngörüldüğü bilgileri yer aldı. 2023 yılı e- devlet kullanıcı sayısının 70 milyona çıkacağının ileri sürüldüğü programda, sene sonuna doğru e- devlet hizmeti sayısının 6 bin 900’e ulaşacağı tahmini de yer aldı. 2023 yılında e- devlet sistemi aracılığı ile sunulan hizmet sayısının ise 7 bin 400’e ulaşmasının hedeflendiği bildirildi. 

DİJİTAL HİZMETTE YENİ ADIM!

e- devlet sisteminde Yapay Zeka Temelli Çevrim İçi Destek Sistemi’nin hayata geçirilmesinin planlandığı yeni çalışma programında, gelecek yıllar içerisinde Dijital Devlet Stratejisi’nin hazırlanacağı ve bu kapsamda da kamu kurum ve kuruluşlarının bilgi teknolojilerinden sorumlu üst yöneticilerinin Dijital Dönüşüm Liderleri Eğitim Programı’na dahil edilecekleri öğrenildi.