Güneşten Korunurken Kansere Dikkat! Güneşten Korunurken Kansere Dikkat!

Artan iş tempoları, okul hayatının ve kariyer planlaması yapmanın giderek daha da zorlaşması ve yan faktörler, stres durumunun artmasına sebep olmaya devam ediyor. Bu durum genç yaşlı fark etmeksizin tüm insanlarda çeşitli rahatsızlıkların ortaya çıkmasını tetiklerken beslenme ve uyku düzenlerine dikkat edilmemesi de hastalık tanılarının konması konusunda aktif olarak rol oynuyor. 

Son dönemlerde giderek daha da değişen beslenme alışkanlıkları, birçok hastalığın ortaya çıkmasında öne çıkan en büyük etken olarak değerlendiriliyor. Bu kapsamda genetik geçişe de elverişli olan ve beslenme düzeni ile beslenme alışkanlıkları çerçevesinde ciddi tablolara sebebiyet veren hastalıkların başında gelen diyabet hastalığı, uzmanlar tarafından sıklık ile uyarısı yapılan hastalıklardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. 

Bugün hem ülkemizde hem de diğer dünya ülkelerinde yaş ve cinsiyet fark etmeksizin milyonlarca vatandaşa teşhisi konulmuş olan diyabet hastalığına karşı uyarılarda bulunan uzmanlar, “sağlıklı” olarak nitelendirilen bazı gıdalara dikkat çekerek ilgili gıdaların kan şekeri yükseltici özelliklerine değindi. 

KAN ŞEKERİNİ YÜKSELTEN KURU MEYVELER!

diyabet-hastalari-dikkat-saglikli-zannedilen-o-meyve-tek-bir-diliminde-dahi-kan-sekerinizi- (2)

Beslenme düzeninin ve beslenme alışkanlıklarının diyabet rahatsızlığı üzerinde önemli bir role sahip olduğunu vurgulayan uzmanlar, bu kapsamda uzak durulması gereken gıdaların başında işlenmiş ve şeker katılmış kuru meyvelerin geldiğini belirttiler. Doğal olarak nitelendirilen kuru kayısının içerisinde yüksek oranda şeker olduğunu belirten uzmanlar, özellikle tip 2 diyabet teşhisi bulunan vatandaşların bu gıdayı tüketmemeleri gerektiklerini ifade etti. 

1 DİLİMİNDE 3 MG ŞEKER!

Kuru meyvenin ciddi oranda şeker içerdiğini ifade eden uzmanlar, uzun yıllar boyunca klinik semptomlar göstermeyen tip 2 diyabet hastalığının bu gıdanın tüketimi ile birlikte kendisini hissettirebileceğine dikkat çekti. Bir kayısının tümünde 3 mg şeker varken bir dilim kuru kayısının 3 mg’dan fazla şeker içerdiğini ifade eden uzmanlar, tip 2 diyabet teşhisi alan vatandaşların kuru kayısı tüketiminden kesinlikle kaçınmaları gerektiğini vurguladı.