Küresel ekonomiyle ilgili güncel rapor ve değerlendirmeler yayınlayan Dünya Bankası, son raporunda Türkiye’yi baz aldı. Türkiye’deki ekonomik gelişim potansiyelini değerlendiren uzmanlar, daha önceki tahminlerde ülkenin büyüme tahmini destekleyici yönde hareket etmişti. Ancak küresel ekonomideki resesyon ihtimalini de göz önünde bulunduran ekonomi uzmanlarından oluşan Dünya Bankası, Türkiye’nin 2023 yılı büyüme tahminini 0.5 puan düşürdü.

Büyüme Tahmini 0.5 Puan Düştü

Dünya Bankası uzmanları tarafından yayınlanan son ekonomi raporunda birçok ülke ve bölge için büyüme tahminlerinde düşüş yönlü beklenti olması dikkat çekti. Uzmanlar, küresel çapta etki edebilecek yeni negatif şokların küresel ekonomiyi resesyona sokabileceği uyarısını yaptı. Banka, Türkiye’yi baz aldığı raporunda 2023 yılı büyüme tahminini 0.5 puan düşürerek genel seviyeyi yüzde 2.7’ye çekti. Ancak Dünya Bankası uzmanları Türkiye’nin 2024 yılı büyüme tahminini değiştirmeyerek yüzde 4 seviyesini korudu.

Küresel Ekonomide Kötü Gidişat 

dunya-bankasi-2023-turkiye-buyume-tahmini-27ye-dusurdu (2)

Washington merkezli banka, Salı günü yayınladığı raporda küresel gayri safi yurt içi hasılanın bu sene muhtemelen yüzde 1.7 oranında büyüyeceğine dikkat çekti. Dünya Bankası, haziran ayında tahminlerinde bu oranın neredeyse iki katı seviyesine işaret etmişti. Dünya Bankası tahmini gerçekleşmesi halinde küresel ekonomi 2009 ve 2020’den sonra son 30 yılın en kötü performansını gösterecek. 

Türkiye’nin 2024 Büyüme Tahmini 

Emekli maaşı hesaplamak isteyenler için SGK’dan ilaç gibi hamle geldi! Emekli maaşı hesaplamak isteyenler için SGK’dan ilaç gibi hamle geldi!

Dünya Bankası, Türkiye’nin 2024 yılı büyüme tahmininde bir değişiklik olmadığını belirtirken daha önceden yayınladığı yüzde 4 seviyesini sabit tuttu. Öte yandan uzmanlar küresel ekonomi kanadında 2024 büyüme tahminlerinde de puan indirdi. Küresel ekonomide kalıcı enflasyon ve yüksek faiz oranlarının anahtar faktörler olduğunu söyleyen Dünya Bankası raporda Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline değindi.

Söz konusu işgal ile desteklenen yatırımlardaki düşüşü de aşağı yönlü revizyona sebep gösteren Dünya Bankası raporu ekonomik gidişat hakkında endişe yarattı. Dünya Bankası Başkanı David Malpass, bu rapora yönelik yorumunda “Kalkınmanın karşı karşıya olduğu kriz yoğunlaşıyor.” ifadelerini kullandı.