Arjantin Dünya Kupası serüvenini şampiyon olarak tamamladı. 36 yıllık hasretin ardından gelen b zafer ülkede büyük bir heyecan ve sevince neden oldu. Ancak başkentte gerçekleştirilen kutlamalarda heyecan ve coşkunun dozu bir miktar aşıldı. 5 milyonu aşkın kişinin katıldığı kutlamalarda yaşananar nedeniyle tören yarıda kaldı. Bir çocuk ağır yaralanırken, bir Arjantinli ise yaşamını yitirdi.

Arjantin 2022 Dünya Kupası'nı şampiyon olarak tamamladı. Özellikle dünyanın gelmiş geçmiş en başarılı oyuncularından biri olarak gösterilen Lionel Messi'nin tarihi başarılara imza attığı turnuvada mutlu sona ulaşan Arjantin'de bu zafer ciddi bir sevinç yarattı. Oldukça başarılı bir turnuva geçiren Arjantin, ilk maçında Suudi Arabistan karşısında mağlup olarak büyük şaşkınlık yaratsa da bundan sonra oynadığı hiç bir maçı kaybetmedi ve sonunda kupayı kaldıran taraf oldu.

Özellikle final maçında futbolseverlere inanılmaz bir maç izleten Arjantin, fianlde son şampiyon Fransa ile karşılaştı. Maçın genelinde oyunun mutlak hakimi olan Arjantin, 75. dakikaya kadar hem oyun hem de skor hakimiyetini elinde bulundururken, son 10 dakikada Fransa'da Mbappe'nin sahneye çıkmasıyla kısa bir şok yaşadı. MBappe maçın son anlarında 2 gol birden atarak skora eşitliği getirdi ve maçı uzatmalara götürmeyi başardı. 

Uzatma dakiklarında Arjantin bir kez daha öne geçmesine karşın, Mbappe'yi bir türlü durduramadı. Uzatmalarda bir kez daha sahneye çıkan Fransız yıldız 3 golle maçın kahramanlarından biri olurken, Fransa'yı seri penaltı atışlarına taşıdı ve kupayı kaldırmak adına son ana kadar takımını umutlandırdı. Paris Saint-Germain'de takım arkadaşı olan iki yıldız futbolcu Messi ve Mbappe'nin karşılıklı atışmasına dönüşen Dünya Kupası final maçını Arjantinli yıldız Messi kazandı. 36 yıldır Dünya Kupası'nda zafere ulaşamayan Arjantin'in, bu denli çekişmeli bir maçın ardından şampiyonluk ipini göüğüslemesi de sevinci ikiye katladı. 

Ronaldo'dan sonra Messi'ye de rekor transfer ücreti iddiası! Ronaldo'dan sonra Messi'ye de rekor transfer ücreti iddiası!

Arjantin'ki oyuncular bu büyük zaferi bir kez de ülkelerinde kutlamak için başkent Buenos Aires'e geldi. Bu tarihi zaferini kutlamak için milyonlarca Arjantinli onları şehir meydanında karşıladı. Ancak mahşeri kalabalığın toplandığı meydanda bir süre sonra can pazarı yaşandı. Bazı Arjantinlilerin üzerine çıktığı çatı çöktü. Bu esnada çatıda bulunan bir kişi yaşamını yitirirken, enkazdan kopan bir parçanın başına isabet ettiği bir çocuk da ağır yaralandı. Ayrıca alanda kutlama nedeniyle dolaşan üstü açık otobüse köprüden atlamaya çalışan bir Arjantinli de zamanlama hatası yaparak asfalta düştü. Bu kişi de yaralandı. 

Olaylar bir anda çığrından çıkınca yetkililer kutlamaları yarıda kesmek zorunda kaldı. Kontrolden çıkan kalabalığın arasında kalan futbolcular da ne yapacaklarını şaşırdı. Tarihi zafere imza atan Arjantin milli takımı, alana gelen helikopterle uzaklaştırıldı.